(0212) 291 30 80
Sosyal Medya Hesaplarımız

Yeni kitap: ‘1 Yaş Sonrası Sağlıklı Beslenme’

26 Mayıs 2016
11.829 kez görüntülendi
1 Yaş Sonrası Sağlıklı Beslenme

Çocuk hastalıkları ve sağlığı alanında profesyonel bir akademik geçmişe, uzun yıllar mesleki birikim ve tecrübeye sahip Prof.Dr. Hilal Mocan’ın ”1 Yaş Sonrası Sağlıklı Beslenme” isimli yeni kitabı yayınladı. Aşağıda tanıtım yazısı yer alan ve anne-babaları yakından ilgilendiren sağlıklı tarifler ve pratik bilgilerin yanında çocuklarımızın hastalıkları sırasında da nasıl beslenmesi gerektiği hakkında bilgileri içeren kitabımızı tüm kitapçılar ve online satış mağazalarında bulabilirsiniz.

-Ebeveynlerin beslenme şekli, çocukların beslenme davranışlarında önemli bir role sahiptir. Belirli yiyeceklerin sınırlandırılması; sınırlanan yiyeceklere erişim hakkı verildiğinde ve yağlı-şekerli besinler ödül olarak kullanıldığında fazla enerji alımı ve aşırı kilo sorunu doğabilir. İki yaş civarında çocukların önemli bir kısmı yeni yiyecekleri tüketmeye karşı dirençli hale gelir ve bazen yiyecek çeşitliliği azalır. Bu yaşlarda diğer sorun ‘seçici yeme’ sorunudur. Enflamatuvar bağırsak hastalıkları, obezite, Tip 1 diabet, alerjik hastalıklar, iyi beslenmeyen çocuklarda bağırsaktaki koruyucu sistemin bozulmasıyla ilgilidir. Bazı hastalıklarda, bazı besinlerin daha fazla veya daha az tüketilmesi iyileşme süresini etkileyebilir. Bu kitap, bir yaşından sonra sağlıklı beslenme konusunda ebeveynleri bilgilendirmek ve bilinçlendirmek amacıyla hazırlanmıştır.-

 

0-1 Yaş Bebek Beslenmesi ve Merak Ettikleriniz

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof.Dr.Hilal Mocan’ın yazmış olduğu bir diğer önemli eser de ”0-1 yaş Bebek Beslenmesi ve Merak Ettikleriniz” isimli kitaptır. Sabah Gazetesi’nde, 3 Mayıs 2007 tarihinde yayınlanan Belgin Çoban imzalı yazıda kitabımız tanıtılıyor.

”Bebek sahibi olmanın önemli bir karar olduğu ve ciddi sorumluluk getirdiğinin boşa söylenmediğini, bu konu üzerine yazılan kitapları gördükçe daha iyi anlayabilirsiniz… ‘Anne-bebek sağlığı’ üzerine yazılan kitapların hamile kalınca ya da doğum yapınca okunmasından ziyade karar aşamasındayken bilgi edinilmesi önemli. Bu sayede hem anne adayı iyice bilinçlenir hem de bebeğin daha güvenli büyümesi sağlanır. Prof. Dr. Hilal Mocan’ın da Alfa Yayınları’ndan çıkan ‘0-1 Yaş Bebek Beslenmesi’ isimli kitabı, konunun ne kadar detaylı olduğunu gözler önüne seriyor. Bebeğin doğumundan sadece bir yaşına gelene kadar nasıl beslenmesi gerektiğini 105 sayfada toplayan Prof. Mocan, kitapta annelerin aklına gelen her türlü sorunun yanıtının bulunduğunu söylüyor. Prof. Mocan’ın verdiği bilgiler arasında şunlar yer alıyor: Anne sütünün içeriği, emzirme sorunu olan anneye öneriler, günlük beslenme sayısı, bir defada verilecek mama miktarı, bebeklerde ek besinlere geçiş dönemi, prematüre bebeklerin beslenme şekli ve ishali olan bir bebekte tüm gün beslenme alternatifi…”

Reklam