(0212) 291 30 80
Sosyal Medya Hesaplarımız

Bebeğimi Emzirirken…

19 Temmuz 2013
15.471 kez görüntülendi
Bebeğimi Emzirirken…

Bebeğimi ilk defa ne zaman emzirmeliyim?

Bebek doğumdan sonraki ilk yarım saat içinde memeye konmalıdır. Göğüsler, hamileliğin 16. haftasından itibaren koyu kıvamlı, yapışkan ve sarımtırak renkte bir madde olan kolostrumu üretmeye başlar. Bu sıvı, doğumdan sonraki ilk günlerde göğüslerden gelmeye başlar. Ancak miktarı oldukça az olduğundan özellikle ilk defa anne olanlar bebekleri için yeterli miktarda sütleri olmadığını düşünürler ve çoğunlukla kolostrumlarını boşa harcarlar. Oysa kolostrum, yenidoğanlar için çok önemlidir. Yaşamının ilk aylarında karşılaşabileceği hastalıklara karşı bebeklerin bağışıklık kazanmasını sağlar. Yoğun ve konsantre bir sıvı olduğundan bol miktarda protein ve mineral içerir. Ayrıca bebekler emmeyle ilgili ilk egzersizlerini de kolostrumu emerken yaparlar. Bebek emmeyi iyice öğrenip, iştahla emmeye başladığında annelerin sütü de artar.

Bebeğim meme ememiyor, ne yapmalıyım?

Yenidoğan normal bebekler emme refleksiyle doğarlar. Ancak bazı bebekler (örneğin prematüreler) teknik olarak, güçlenene kadar bir süre emme güçlükleri çekebilir. Bebek, aerola dediğimiz göğsünüzün renkli kısmını da içine alacak şekilde ağzını memenize düzgün bir şekilde yapıştıramıyorsa emzirme işi anne için biraz zor olabilir. Eğer ilk kez anne olunuyorsa, hastaneden çıkmadan önce, doğru emzirme tekniğini öğrenmek için mutlaka bir bebek hemşiresinden yardım istenmelidir.

Ancak bebek ısrarla emmeyi reddediyorsa, hem bebek hem de anne memesi gözden geçirilmelidir. Anne memesinin başı içeride veya çok küçük olabilir. Bu durumda meme başları büyüyene kadar silikon meme başlığı kullanılmalıdır. Bebek silikona rağmen ememezse süt sağılarak biberonla verilmelidir. Ancak emememe nedeniyle bebeğin tam bir muayeneden geçirilmesi gerektiği de akılda tutulmalıdır.

İlk 6 ay bebeğime anne sütüne ek olarak mama veya başka gıdalar vermeli miyim?

Hayır, suya bile gerek yoktur. Anne sütü yaşayan bir sıvıdır ve içeriği çocuğun yaşına, fizyolojik durumuna göre değişir. Bu özelliğiyle ilk 6 ay, bebek beslenmesi için tek başına yeterlidir.

Bebeğimi ne kadar süre ve sıklıkla emzirmeliyim?

İlk 30-40 gün bebek her ağladığında memeye konmalıdır. Her bir memede 15-30 dakika tutmak yeterlidir. Zaman içinde süt, miktar ve bileşim olarak yapılanacağı için bebek de kendini düzenler.

Bebeğim sürekli uyuyor. Emzirme zamanı gelince onu uyandırmalı mıyım?

Bu konuda bebeğin yaşı önemlidir. İlk aylarda bebeklerin en fazla 5 saat uyumasına izin verilmeli, gerekirse uyandırılmalıdır.

Bebeğimi emziriyorum. Nasıl beslenmeliyim?

Süt veren annenin günde en az 3 litre su ve sıvı gıda alması uygundur. Bu sıvının 2 su bardağı kadarı süt olmalıdır. Ayrıca anne bol yeşil sebze, et, balık ve tavuk yemeli; vitaminlerine devam etmelidir. Anne sütündeki C vitamini miktarı, annenin yakın zaman diyetiyle ilgilidir. Emziren bir annenin günde ekstra 600-700 kaloriye ihtiyacı vardır.

Hangi sıvılar ve besinler sütümü artırır?

Sanılanın aksine, yenilenlerden çok alınan sıvılar sütün miktarını etkiler. Su başta olmak üzere sıvı gıdalar (komposto suları ve bitki çayları) ile balık süt miktarını artırır.

Bebeğimi emzirirken ilaç kullanabilir miyim?

Evet kullanılabilir ancak alınan ilaçlardan çocuk doktorunun da mutlaka haberi olmalıdır.

Fazla sütten göğüslerim şişiyor. Sütümü nasıl boşaltabilirim?

Bebekten bir süre uzak kalınması nedeniyle emzirme aralarının uzaması ya da göğüslerin yeterince boşaltılacak kadar emzirilememesi nedeniyle göğüslerde şişkinlik olabilir. Göğüsler şiştiği zaman patlayacak gibi hissedilebilir. Böyle bir durum varsa mutlaka göğüslerin sağılarak boşaltılması gerekir. Elektrikli veya pilli pompalar bu iş için uygundur. Daha hafif şişkinliklerde, sıcak bir duş veya göğse yapılacak sıcak bir kompresten sonra meme başını hafifçe sıkarak sütünüzü boşaltabilirsiniz. Şişkinlik hafifler hafiflemez bebeği emzirmek de rahatlatıcı bir yoldur.

Emzirirken işe dönmem gerekiyor. Ne yapmalıyım?

Eğer ilk 1 ay bebek sadece anne sütüyle beslendiyse, annenin süt miktarı yeterli seviyeye ulaşmış demektir. Bundan böyle birlikte olunduğunda emzirilip, ayrı olunan zamanlarda önceden sağılan anne sütü biberonla verilerek bebek beslenmeye devam edilebilir. Ancak sütün devamlı gelebilmesi için gündüz de sağılması gerekir.

Sağdığım sütümü nasıl saklayabilirim?

Anne sütü steril torbalara konarak, buzdolabında 24 saat, derin dondurucuda ise 6 ay saklanabilir.

Sakladığım sütümü bebeğime nasıl vermeliyim?

Dondurulan süt benmari usulüyle ısıtılarak çözdürülür. Vücut ısısına geldiğinde biberonla bebeğe verilebilir. Ancak kesinlikle direkt ateşte ısıtılmamalıdır.

Bebeğimi kaç aylık oluncaya kadar emzirebilirim?

6 aydan sonra ek gıdalara geçmek koşuluyla bebekler 2 yaşına kadar emzirilebilir.

Reklam