(0212) 291 30 80
tren
Sosyal Medya Hesaplarımız

Bebek Beslenmesinde 6 Yasak!

19 Temmuz 2013
35.633 kez görüntülendi
Bebek Beslenmesinde 6 Yasak!

Bebek beslenmesinde yasak gıdalar:

İnek sütü: Anne sütü, yılda milyonlarca çocuğun ölümünü önleyen, besleyici, ekonomik, yan etkisi olmayan ve bebeğe verirken özel bir işlem gerektirmeyen; steril, ideal bir gıdadır. 4-6 ay boyunca tek başına, daha sonra da ek bazı gıdalarla birlikte anne sütü ile beslenmenin çocuk sağlığına katkıları artık tartışılmaz bir gerçektir. İnek sütü ise özellikle ilk 1 yıl kesinlikle yasaktır. Çünkü inek sütü;
• Bağırsaklarda gizli kanamalara ve kansızlığa neden olur.
• Anne sütünde ve bazı mamalarda bulunan Omega-3 ve Omega-6 yağ asitleri metabolitlerini içermediğinden beyin hücrelerinin, merkezi sinir sisteminin ve görmeyi sağlayan retina tabakasının gelişiminde olumsuz rol oynar.
• Yağ bileşimi anne sütünden farklı olduğundan hazmı zordur.
• İnek sütü ile beslenen bebeklerin solunum hastalıkları başta olmak üzere alerjik hastalıklara yakalanma riski daha yüksektir.
• Eksikliği bebekte zihinsel gelişimin yavaşlamasına neden olan iyot ve çinko inek sütünde azdır. Yine düşük çinko içeriği nedeniyle inek sütüyle beslenen bebeklerin bağışıklık sistemi yeterince desteklenmez.
• Düşük D vitamini ve yüksek fosfor içeriği nedeniyle çocuğun normal kemik gelişimine katkıda bulunmaz.

Yumurtanın beyazı: 6. ayda anne sütüyle beraber yavaş yavaş ek gıdalara geçtikten sonra, bu ayın sonuna doğru sabah kahvaltılarına da başlanabilir. Yumurta protein değeri yüksek bir gıdadır. İyi haşlanmış yumurtanın sarısı 1 çay kaşığı ölçüyle başlayıp, yavaş yavaş artırılarak, gün aşırı kahvaltıda bebeğe verilebilir. Ancak yüksek oranda alerji potansiyeline sahip yumurtanın beyazı 10-12. ayın sonuna kadar kullanılmamalıdır.

Bal: Yine alerjik özelliği nedeniyle bal 1 yaşından önce bebek beslenmesine dahil edilmemelidir. Bal ayrıca  1 yaş altındaki çocuklarda bağırsak hareketlerini ve solunum kaslarını da olumsuz etkilemektedir.

Tuz: Böbreklerde tuz atılımının ilk yılda az olması ve ileri yaşlara yönelik yüksek tansiyon riski nedeniyle 1 yaşındaki bebekler için hazırlanan yemeklere tuz konmamalıdır. Bebek beslenmesinde kullanılan her türlü yiyeceğin ve içeceğin içinde zaten doğal olarak tuz vardır.

Çay: Hiçbir besleyici özelliği olmadığı gibi bağırsaktan demir emilimini azalttığından bebeklere verilmemelidir. Ancak rezene, papatya gibi bitkisel bebek çayları içirilebilir.

Katı yağ: 1 yaş altındaki bebeğin beslenmesinde, katı yağ yerine emilimi kolay olan ve damar sertliğini önleyen sıvı yağlar tercih edilmeli; hayat boyunca da zeytinyağı başta olmak üzere hep sıvı yağlar kullanılmalıdır. Ancak ilerleyen yaşlarda vücudun kolesterolle savaşabilmesi için bebek beslenmesine günde 1 tatlı kaşığı tereyağı eklenebilir.

Reklam

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?