(0212) 291 30 80
Sosyal Medya Hesaplarımız

Uyumayan Bebek

25 Temmuz 2013
67.684 kez görüntülendi
Uyumayan Bebek

Yenidoğan bebek, doğumdan sonraki ilk birkaç saat içinde genellikle uyanıktır; sonra derin uykuya dalar. Yenidoğan bebekler her ne kadar çok uyusalar da uyku sırasında sık sık uyanırlar. Bunun nedeni uykularının REM uykusu (hızlı göz hareketleri) olmasıyla ilişkilidir.

Yenidoğanın uyku paterni
Bebek hızlı göz hareketleri döneminde çok fazla hareket eder ve uykusu sık sık kesintiye uğrar. Özellikle gece boyunca huzursuz sesler çıkarabilir. Bebek büyüdükçe uyku paterni de olgunlaşır. Daha az REM uykusu, daha çok derin uyku periyotları başlar. Bebeği uykudan uyandırmak güçleşir. Bebek derin uyku periyotları sırasında bile ara sıra huzursuz sesler çıkarabilir ancak bunlar kısa sürelerle olur. Bazı bebekler geceleri uykuda mırıldanır ve her mırıldanmada uyanıp, her seferinde kucak ister. Böyle bir durumda ağlaması uzun süre devam ederse onu kucağa almak uygundur. Daha ileriki aylarda bebekte ani uyanma ve ağlama görülürse ve bu ağlama diş çıkarma ve yorgunluk gibi nedenlerle değilse; ateş, ishal, iştah kaybı gibi belirtilerin varlığına bakılır. Şikayetler devam ederse doktora başvurmak gerekir.
Yenidoğan bebeklerin devamlı uyudukları zannedilmesine rağmen bazı bebeklerin çok zor uyudukları görülür. Günde ortalama 16,5 saat uyuması beklenen bir yenidoğan bebeğin 12 saat ile 22 saat arasında değişen bir süre uyuduğu görülür. Bu durum her bebeğin farklı bir uyku süreci olmasından kaynaklanır. Bu sürecin alt veya üst sınırında uyuyan bebeklerin anormal kabul edilmemesi gerekir. Bazı bebekler aynen erişkinler gibi uykuya daha az veya daha çok düşkün olabilir. Her zaman hatırlanması gereken, bebeğin belli bir zamanda yapması gereken belli bir şeyi olmadığıdır. Bir bebek sağlıklıysa, özellikle erken aylardaki bir bebekse uyku düzeninin bozukluğundan endişelenmemek gerekir. Özellikle anne bebeğini emziriyorsa, bebeğe uyku alışkanlığı edindirmeye çalışmak emzirme olayını ve bebeğin büyümesini olumsuz etkileyebilir. Annesini emerek beslenen bebeklerin, mamayla biberonla beslenen bebeklere göre daha sık beslenme ihtiyacı duyduğu -ki bu sıklık ilk 3-6 ay içinde 2-4 saatte bir olabilir – akılda tutulmalıdır. Gece boyunca sık uyanan, zor uyutulabilen veya uykuya dalma güçlüğü çeken bebeklerde uyku disiplinine çok erken başlamak bebeğin özgüven kazanmasında gecikme nedeni olabilir; gelecekteki ruh sağlığını olumsuz etkileyebilir. Uyku disiplininin genelde altıncı aydan itibaren oluşturulması önerilmektedir.

Gece gündüz farkı
Bu arada yenidoğan bebeklerin gece ile gündüz arasındaki ayrımın farkına varabilmesi için bir zaman geçmesi gerektiğini, bebeklerin çevrede ışık farklarının olmadığı ana rahminde dokuz ay kaldıkları için dış dünyaya uyumda biraz zorlanabilecekleri akılda tutulmalıdır. Bu farkı yenidoğan bebek birkaç gün veya birkaç haftada öğrenir. Bu geçişi hızlandırmak için bebeğin gün içindeki uyku süresinin 3-4 saatlik periyotlarla sınırlandırılması; eğer, bu süre gündüz vakti aşılmışsa bebeğin yavaşça uyandırılması, onunla konuşulması, gazının çıkarılması, oyuncaklarıyla ilgisinin çekilmesi; yani onun uyanık tutulmaya çalışılması uygun olur.
Bebekte hala uyku sorunu devam ediyorsa gündüzle gece arasındaki farkın ona vurgulanması gerekebilir. Gündüzleri bebeğin dışarıda gezdirilmesi, odanın daha aydınlık tutulması; geceleri de bunun tersinin uygulanması, odanın daha loş tutulması, bebekle oynayarak uykusunun açılmaması, kısık sesle konuşulması, ninni söylenmesi gece-gündüz farkının anlaşılmasında yardımcı olur.
Uygun uyuma ortamı
Bebeklerin uyurken tüm seslerin yok edilmesi, mutlak gürültüsüz ortam oluşturulmaya çalışılması da her bebek için geçerli değildir; tersine onun ileride uyku sorunu yaşamasına yol açabilir. Aslında müzikli bir oyuncak sesi, arka plandaki doğal ortam sesleri, hafif sesli televizyon veya müzik sesi gibi sesler bebeklerin daha huzurlu uyumasını mutlak sessizliğe göre daha kolaylaştırır; çünkü bebek daha doğmadan, anne karnında iken bu sesleri duyarak uyumaktadır. Bebeğin doğumdan sonraki dönemde ses ve gürültü toleransı her bebeğe göre değişmektedir.
Bebeğin daha iyi uyuyabilmesi için uygun bir uyuma yeri olup olmadığı değerlendirilmelidir. Bazı bebekler geniş yatak yerine, anne rahmini anımsatan daha küçük bir yatak veya beşiği tercih edebilir.
Yumuşak ses tonları bebeği rahatlatmaktadır. Ninni söylemek, kısık sesle bebekle konuşmak önerilmektedir. Oda ısısının aşırı sıcak veya soğuk olmaması, bebeğin uyuması için çok önemlidir. Yatma saatine doğru bebeğe kısa bir duş aldırmak, beslemek, altını temizleyip gazını çıkarmak ve onu okşamak bir bebeğin uykuya dalabilmesini kolaylaştıracak basit ama önemli noktalardır.

Reklam

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 24 YORUM

 1. suphi dedi ki:

  hocam merhaba. kızım 9,5 aylık oldu ama geceleri hiç uyumuyor , uyusa bile 30 dakika sonra kalkıyor, hiç derin uykuya geçemiyor, ne yaptıysak uyumuyor. gündüzde uyutmamayı denedik yine gece uyumuyor. bir çok farklı çocuk doktoruna götürdük çeşitli alerji ilaçları önerdiler denedik sonuç alamadık. aylardır karı koca çalışanlar olarak uykusuzuz. bitkisel yollara başvurduk yine sonuç alamadık. bize yardımcı olun lütfen.

  1. Selin dedi ki:

   Sorununuz giderildimi acaba merak ettim ayni sikinti bizde var

  2. Esin dedi ki:

   Probleminiz nasıl geçti? (Üzerinden bayağı zaman geçtiği için, geçmiş olacağını düşünüyorum. )

 2. Armağan dedi ki:

  Kızımız 6.ayını doldurdu, doğduğundan beri uykuyu seven bir bebek olmadı. 3. Aydan sonra düzelir, 6. Aydan sonra düzelir, mama verin uyur vs vs denilse de hiç bir şey işe yaramadı. Sallayarak uyutsak bırakınca uyanıyor, emerek uyusa bırakınca uyanıyor. Kendi yatağında uyutmaya çalışmak tam bir işkence , defalarca denedik, en az 2 saat yatır kaldır, uyumuyor. En sonunda bel fıtığı oldum. Uykuya dalamiyor, 2-3 saat uğraşıyoruz, uyumamak için ağlıyor. Karni tok, altı temiz, gazı yok, hiç bir problemi yok ama uyumuyor. Ağlamaya terkettik nefesi kesilene kadar ağlıyor. Rahat davranmayi denedik, canı istediğinde uyusun dedik 12 ye 01 -e kadar uyumadi. Yatakta sakince yattık, ışıklar kapalı ve sessiz ortamda yine de 2-3 saatte uyuyor. Üstelik uyuduktan sonra 6-7 kere kalkıyor. Çarşafta salladık, ayakta salladik, kucakta salladik, sallamadik yatağına yatırdik, yanimiza yatırdık , gündüz uyuttuk, gündüz hic uyutmadik, gündüz yorduk , oynadik, oynamadik oturduk, bebek arabasinda hergün gezdirdik,yatmadan banyo yaptırdık, her gece aynı saatte yatirmaya çalıştık, akliniza ne gelirse yaptıysak da kolayca uyutamadik. Artık bitap düştüğü için uyuyabildi. Yarım saat uyumak yetiyor, sonra sabaha kadar sürekli uyanıyor.
  Bence yeni nesil çocuklarda uyku problemleri var , doktorlar da ne yapacaklarını bilmiyor.
  Her ay doktorumuza soruyoruz, uyumuyor diye, damla verdi gece çayı verdi, hiç biri işe yaramadi. Gündüz sakin ve neşeli bir bebek, gece de çok neşeli, tek derdimiz uyku. Uyutmaya çalışırken kucağımiza alalım hemen gülüyor, hiç bir sıkıntısı yok. Uyumak istemiyor, annenne babanne baba herkes kendince yöntemler denedi, onu uyutmaya çalışırken kendilerinin uykusu geldi. Hiç bir umudum yok, bu böyle sürecek…

  1. Nurcan dedi ki:

   Merhaba Armağan hanım, sanki benim kızımı anlamışsınız bire bir aynı şeyleri yaşıyorum delirmek üzereyim böyle bir şey görmedim. Bebeğiniz hala uyumuyor mu merak ettim. Benimki de haftaya 7 aylik olacak bu sabah 7 kalktı öglen yatırmayı denedim tam abartısız 2 saat ağladı. Ne yapacağımı şaşırdım.

  2. Nurten dedi ki:

   Valla şu an yaşadıklarımı eksiksiz yazmışsınız😢 uyumuyor. 6 aylık oğlum ne yapsak uyumuyor. Çıldıracsğım. Uykusuzluk eşimi de beni de bitirdi.

   1. Evrim dedi ki:

    Nöroloji uzmanına başvurun lütfen

  3. Zühal dedi ki:

   Yalnız olmadığımı görünce sevinsem mi üzülsem mi bilemedim. Benim oğlum da 15 aylık ve dogdugundan beri benzer bir kısır döngüdeyiz. Merak ediyorum, bu süreçleri bizden önde yaşayanlar şu an ne aşamadalar? Umut garibanın ekmeği işte… bir umudum var yine de bugünler geçecek diye.

  4. Damla dedi ki:

   Merhaba sonuç olarak şuan nasılsınız uykuda problemi devam ediyormu

  5. Doruk dedi ki:

   Armağan hanım bizim kızımızda da aynı problem var çözüm olarak ben yaptınız rica etsem söylenilir misiniz perişanız

   1. kubra dedi ki:

    merhabalar. 20 günlük bir oğlum var.bugün mesela 4 saat uyudu sadece ..en çok uyuduğu günlerdede toplasan 7 saat uyuyor bu normal mi sizce

    1. Fatma dedi ki:

     Benimde aynı ya 14 aylık neredeyse gece 6 7 kere kalkıyor derin bir uyku çeksin diyom dalmıyor Bi türlü gece en az 6 7 kere faln kalkıp beşik sallıyom çok bunaldım nasıl düzelir hiçbi fikrim yok 😭😭😭

  6. buket dedi ki:

   mrb benim oğlum iki aylik geceleri biraz uyku duzenini olusturdum fakat gündüzleri uyumuyor bir gün iki üç saat uyusa taki aksam uykudan bayılama kadar ayakta bazı günler gubduzleri uyumuyir hic tam dalıyor kendini uyandiriyor ellerini yuzune vurarak kizariyor falan nasıl uyuturum gubdizleri

  7. HALE dedi ki:

   armağan hanım, sorununuz devam ediyor mu? Benim kızım 2 aylık. Ben de şu an bu problemleri yaşıyorum.

  8. Helin dedi ki:

   Iki aylik kizim var resmen aynisini birebir yasiyoruz her yolu sizin gibi denedik olmadi 40 cikar duzelir dediler duzelmedi simdi 3 ay i dolsun duzelir diyorlar korkarim bole devam edicek ole gorunuyor uykusuzluktan kivransa bile uyumuyor sabaha dogru anca uyuyoruz her gece ayni bu sorunu tek biz yasiyoruz saniyordum acaba neden uyuyamiyorlar uzuluyorumda bu sorunla devam edip daha sonra duzelen varsa paylassin lutfen

  9. Süreyya dedi ki:

   Nasıl oldu yıllar geçince , şimdi biz aynı yoldayız 🙁

  10. Görkem dedi ki:

   Merhabalar. 6 aylık bebeğimiz kelimesi kelinesine harfi harfine aynı durumda. Son durum ne sizde. Bir çözüm bulabildiniz mi?

 3. berrin dedi ki:

  Hocam merhaba benim 19 aylik bir oglum var yaklasik 2 ay oncesine gore hicbir problem yoktu.Biz yurt disinda yasiyoruz turkiyede dedemiz hastaydi onu ziyarete gidip geldik tamamen huylari degisti gece surekli kalkiyor eskiden kalkip su yada sutunu icip yatardi turkiyede ngeldikten sonra hep beni istiyor yada su istiyor bizim yatagimiza yatmak istiyor besikte agliyor surekli onu alayim diye mecbur kalip yanima aliyorum fakat hala surekli kalkiyor biberonu gosteriyor icinde su olani istiyor sutte icmiyor ne yapacagimi sasirdim yaklasik 2 ay dir uyu,uyor onceleri besigine koyup beklerdim gunduz ve gecede 15 20 dk uyuyup kalirdi bende kendi yatagimda beklerdim simdilerde annem yanimda aslinda gunduz tekrar alisti besikte duruyor sonra kendiliginden uyuyor ama geceleri felaket minumum 5 defa kalkkyor acaba benim goremedigim birseymi var dismi diye dusunuyorum 2 ay oldu her gece ayni bende cok yoruldum gunduzleri birde 3 saat uyuyor eskidende boyleydi acaba kisaltmalimiyim lutfen bana bir yardimci olun tesekkurler

 4. Nurten dedi ki:

  2 aylık çocuğum 12 saatin üzerinde uyumuyor ağlamadan öylece duruyor huzursuz olduk nedeni ne olabilir

 5. canan dedi ki:

  merhaba Hocam, 17 günlük bir oğlum var. ilk günler sarılık değeri yükseldi şimdi daha iyi. kilo alınır da iyi. sarılık sebebiyle ve olması gereken de böyle diye her istediğinde emzirdim, 2 saati hiç geçmedi beslenmesi, gerektiğinde uyandırdık. şuan bir memede kalma süresi 1 saate yaklaşıyor. memeyi çekmiyorum beslenmesini etkilerim diye. bu yaklaşık 1 saatin yarısını aktif emiyor, diğer kısmı yarı uykulu. böyle durum günde 2 kere kesin oluyor. böyle olunca da uykusu da şaşıyor. ne yapmamızı önerirsiniz? 1 memede yarım saat kaldıktan sonra çekmeli miyim ? bu emme seansı her 2 meme için yaklaşık 1.5-2 saat olduğunda uyku için yatağa geçmesi de zor oluyor. uyuduğunda sonraki emzirmeye kadar uyumalı?

  1. canan dedi ki:

   uyuduğunda sonraki emzirmeye kadar ne kadar uyumalı?

 6. Seyda dedi ki:

  Merhaba benim kizim 3 aylik ve heb ayni saate aglamaya basliyor iki üc saat sakinlesemiyor ne önerirsiniz

 7. Selma dedi ki:

  Hocam merhaba. Nolır yardım edin.Bebeğim 35+6 da doğdu. 15 günlük.2500 gr şuan.Sütümü sağıp avent az akış biberonla veriyorum. Yeni yeni emmeye başladı. Biberonla beslenince sıkıntı yok. Ama meme verince azcık emip uyuyor. Üstüne biberon da veriyorum doysun diye. Yatağına konulduğu anda ıkırdamaya başlıyorve sonra bir sonraki yemek saatine kadar asla susmuyor. Sadece biberon verince hiç problem yok. Sadece meme de veremiyorum doymadığı için meme+biberon veriyorum. Sabaha kadar uyku yok. Bu arada gazınyada kakası yok. Bir kere kokumu alınca böyle yapıyor. Bir yol gösterin lütfen 🙏 Meme reddi diyor herkes ama öyle değilbir kez meme gördü mü hep istediği için uyuyamıyor ama ememiyor da çenesi tam gelişmediği için hep ıh ıh yapıyor inliyor sabaha kadar. Kucağımda ya da mememde susuyor yatağa koyunca. uyanıyor.Memeyi unutturup biberon verince hiçbir sorun yok 2 saat uykusunu sessizce uyuyup öyle uyanıyor yemek için. Bu konuda ne yapabilirim

 8. Emine Aydın dedi ki:

  Merhaba hocam size bir sorum olacaktı 22 aylık bebeğim var uyku düzeni kaçtı. Gece uyanık gündüz uyuyor 10 günden bellide vucüdunda ve yüzünde sararma var. Sararma bazen çıkıyor bazen gidiyor neden olur acaba lütfen yardımcı olurmusunuz. Doktora götürmeme gerek varmı ?

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?