(0212) 291 30 80
tren
Sosyal Medya Hesaplarımız

Çocukluk Çağında Baş ve Boyun Bölgesi Lenf Nodu Büyümeleri

24 Temmuz 2013
214.692 kez görüntülendi
Çocukluk Çağında Baş ve Boyun Bölgesi Lenf Nodu Büyümeleri

Çocukluk çağında baş ve boyun bölgesinde lenf nodu büyümeleri (lenfadenopati) sık karşılaşılan klinik bir sorundur. Sağlıklı çocukların %55’inde rutin fizik muayene sırasında bu bölgedeki lenf nodları ele gelebilir. Bu bölgede lenf bezi büyümeleri en sık boyun bölgesinde (%30) görülür. Başın arka kısmında yani oksipital bölgede lenf bezi büyümesinin saptanma oranı , çene altı bezlerde ’tür. Ancak lenfadenopati bölgesi yaşa göre de farklılık gösterebilir. Yenidoğan döneminde lenf nodları normalde elle yapılan muayenede fark edilmez. Başın arkasındaki bölgede lenf nodları en fazla süt çocukluğu döneminde, boyun bölgesi lenf nodları ise en sık daha büyük çocuklarda büyümüş olarak saptanır.

Büyüme yanı sıra, lenfadenopati varlığına lokal ağrı ve hassasiyet eşlik edebilir. Eğer enfeksiyon varsa lenf nodunun üstündeki deride kızarıklık olabilir. Diğer belirtiler lenf nodu büyümesinin yerine göre değişir. Eğer boyunda lenf nodu büyümesi varsa ense sertliği veya boynun bir tarafa doğru eğimli durması (tortikolis) görülebilir. Eğer boğazın arkasındaki lenf nodlarında enfeksiyon varsa veya apseleşmişse, yutma güçlüğü ve sıkıntılı nefes alma görülebilir. Mediasten denilen göğüs boşluğunda lenf nodu büyümesi varsa solunum güçlüğü, morarma, öksürük, çekilmeler, ağrılı yutkunma, yüzde şişme, boyun damarlarında şişme görülebilir.

Lenfadenopatinin bir sağlık sorunuyla ilgili olup olmadığına karar vermek hastanın yaşına, lenfadenopatinin yerine ve özelliğine göre değişir. Boynun ön kısmında yerleşen küçük lenf nodları birçok sağlıklı çocukta bulunabilir. Ancak köprücük kemiği üzerinde lenf nodu bulunması kuvvetle tümör olasılığını düşündürmelidir.

Yenidoğan döneminden ergenliğe kadar geçen zamanda, baş-boyun bölgesi lenf nodları geçirilen enfeksiyonların etkisiyle büyürler. 6 aydan küçük bebeklerin %38’inde lenf nodları ele gelir ve bunlar en fazla başın arka-alt kısmında ve kulak arkasında yerleşim gösterir. Buna karşılık 3-5 yaş grubundaki sağlıklı çocukların %63’ünde boyunda, %24’ünde  boyun altında lenfadenopati saptanabilir. Bu nedenle sağlıklı çocukların çoğunda ele gelen boyun bezlerinin olabileceği unutulmamalıdır.

Baş-boyun bölgesindeki lenf nodu büyümelerinde ailelerin en büyük endişesi bu büyümelerde kötü huylu bir oluşum olma olasılığıdır. Eğer lenf nodlarında büyüme fark edilmişse, çocuğun geçirdiği enfeksiyon varlığı, aşılanma durumu ve tüberkülozlu ile temas durumu dikkate alınmalıdır. Lenf nodunun yeri, büyüklüğü, dağılımı, süresi ayırıcı tanıda önemlidir. Başın arka-alt kısmındaki lenf nodları sütçocukluğu döneminde; boynun ön kısmında ve alt çene altındaki lenf nodları büyük çocuklarda herhangi bir önemi olmadan da sıklıkla ele gelebilir. Ancak kulak arkasındaki, boyun arka-alt kısmındaki ve köprücük kemiği üstündeki lenf nodu büyümelerinde kötü huylu hastalık olasılığı araştırılmalıdır. Eğer kötü huylu bir hastalık varsa, lenfadenopati süresi iyi huylu tanılı gruba göre daha uzundur ve ebatları daha büyüktür; genellikle 2-3 cm’den büyüktür. Bazı mikrobik lenf nodu büyümelerinde, tüberküloza bağlı büyümelerde ve enfeksiyon olmadan da lenf nodu büyümelerinde de lenf nodu büyüklüğü 3 cm’yi geçebilir. Lenf nodu çevre dokuya yapışıksa da tümörleşme riski olabilir.

Lenf nodu büyüklüğü yanı sıra ateşin varlığı hem enfeksiyonlu hastalıklarda, hem kötü huylu hastalıklarda olabilir. Çocukta ateşi yükseltecek bir enfeksiyon odağı saptanmamışsa, kilo kaybı ve gece terlemeleri varsa “hodgkin lenfoma” akılda tutulmalıdır.

Karaciğer, dalak büyüklüğü, lenf nodu büyüklüğü ile birlikteyse enfeksiyon, tümörleşme veya bağışıklık sistemiyle ilgili hastalık gibi vücudun kendisinin oluşturduğu durumlar söz konusu olabilir. Her durumda, eğer riskli bölgelerde yerleşmiş büyük lenf nodları tespit edilirse en basit tetkik olarak tam kan ve periferik yayma yapılarak hücre dağılımı, atipik hücre varlığı araştırılmalıdır. Gereğinde akciğer grafisi ve batın ultrasonografisi de yapılmalıdır.

Lenf nodu büyümelerinde eğer büyüklük 4-8 haftalık dönemden sonra da kalıcı ise biyopsi düşünülebilir. Boynun alt kısmında veya köprücük kemiği üst kısmında yer alan lenf nodu büyümelerinde uzun süren ve açıklanamayan ateş, kilo kaybı, halsizlik, kemik ağrısı gibi sistemik bulgular varsa, akciğer grafisinde göğüs boşluğunda lenf bezesi büyümesi görüldüyse daha erken sürede biyopsi gerekebilir. Bütün bu belirtilen noktalara rağmen baş-boyun bölgesindeki lenf nodu büyümelerinde vakaların yarısından çoğunda sebep bulunamayabilir.

Çocukluk çağında ani şekilde ortaya çıkan, iki taraflı boyun lenf bezi büyümelerinde en önemli yeri viral nedenler oluşturur. Ebstein Barr enfeksiyonu (öpücük hastalığı) geçiren çocukların %90’ında CMV (sitomegalo virüs hastalığı) geçirenlerin %75’inde boyunda lenf bezleri büyür. Grup A Beta hemolitik streptokok enfeksiyonlarında, stofilakoksik veya viral enfeksiyonlarda da boyunda iki taraflı lenf bezleri şişer.

Kızamıkçık (rubella) kulak arkasında, arka boyun zincirinde ve başın arka-alt kısmında hassasiyet ve lenfadenopati ile karakterizedir. Kızamık, su çiçeği ve kabakulakta da yüzeysel lenf nodu büyümeleri olabilir.

Diğer bazı hastalıklarda; sarkoidoz, tifo, egzama, brusella, juvenil romatoid artrit gibi bağ dokusu hastalıklarında, lösemide, lenfosarkomda; Hodgkin hastalığında ve birçok kötü huylu  hastalıklarda lenf nodları bütün vücutta büyük saptanabilir. Benzer şekilde bazı kan hastalıklarında da (orak hücreli anemi, talassemi, hemolitik anemiler) lenf nodlarının yaygın olarak büyüyebileceği akılda tutulmalıdır.

 

Reklam

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 54 YORUM

 1. ozlem kucuktas dedi ki:

  Hilal hocam.merhabalar kizim dort yasinda bundab yirmi gun once kasiginda bir cm lenf bezi goruldu.bugun ise kulaginin arkasinda uc cm ve cok sayida kucuk lenf bezi goruldu.dr antibiyitik tedavisi basladi.tedavi csonrasu tekrardan ultrason cekilecegini ve hala gecmediyse parca alinacag

  1. Talha dedi ki:

   İyi günler dört buçuk yaşında oğlumun sağ alt kisminda 25mm lenf bezi olduğu söylendi iki yıldır var ne yspmaliyim

  2. Renginar dedi ki:

   Hocam 11 yaşında oğlumun ense kökünde sanırım şişlik var 1yıldır biraz kilo aldı o zaman fark etim ama bende de var aynısı yıllardır ağrı yapmıyor eledimizde biraz ağrı oluyor nedir acaba hangi doktora başvurmak lazım korkulacak birşey mi acaba şimdiden tesekurler

   1. hülay dedi ki:

    merhaba 1yaşındaki kızımın kulaklarının arkasında dokunduğumda yağ bezeleri gbi bşeyler fark ettim bu nolabilir lütfen bi açıklama yapın

 2. hafize orman dedi ki:

  Saygıdeğer bilim kadini bir anneyim ve çaresizim 3 yaşında çocuğum boyun lenfleri şiştiğinden 10 igne yedi dıştan küçüldüğü belli ancak gecmedi hemotoloji de gittik çocuk dr takip etsin dediler kimse ilgilenen takip edicek ne oldugunu tedavisinin nasil olacağını bilmiyorum iki aydan fazla oldu acıyor diye dokundurmuyor lütfen yalvarırım siz birseyler yapin cok acil cevabınızı engin bilgileriniz yardim bekliyorum saygılar

  1. tuncay dedi ki:

   Kbb ye gidiniz yada cocuk cerrehisi

 3. Ayse altinisik dedi ki:

  Mrb bnm kızım 7,5 aylıkken cmv geçirdi cmv sature yaptı kızıma 50 gn hastahanede yattı şimdi ayda bir kan veriyoruz kızım 11 aylık acaba bu enfeksiyon geçermi kısımda bi haszar bırakırmi cvp yazarsaniz sevinirim bi deyapabilecegim onerebileceginiz bilgiler olursa çoook sevinirim şimdiden tsk ederim

  1. Talha dedi ki:

   İyi günler dört buçuk yaşında oğlumun sağ alt kisminda 25mm lenf bezi olduğu söylendi iki yıldır var ne yspmaliyimi

  2. Ayşenur dedi ki:

   Hocam benim 15 aylık erkek bebeğim var bu gün fark ettim sag ensesinde bilye büyüklüğünde şişlik var ne yapmalım

   1. cemile yandık dedi ki:

    merhaba benim oğlum da 2 buçuk yaşında onunda sag ve sol ensesinde var bilyeden daha küçük ama özellikle akşam yatarken sürekli kaşınıyor anne kaşı diyor. bu konuyla ilgili bir bilgiye ulaşabilirseniz bana haber eder misiniz ?

   2. bilge dedi ki:

    merhaba benım oglumunda sağ taraf ve sol tarafda ufak oynar şişlikler var sız gıttınız mı ne olabılır

 4. Hilal dedi ki:

  Merhabalar beni oğlum 5 buçuk taşında iki yıl önce tonsilit oldu antibiyotik tedavisine baslamamiiza rağmen genel durumu dahada kötüye gitti boyun arka bolumdeki lenf bezleri cok buyumustu bir ay bu sekilde ev hastane arasi mekik dokuduk en son intramuskuler antibiotik uygulanmaya başlandı ve ilk dozdan sonra kırmızı küçük dokuntuleri oldu d oktorumuzu değiştirdik hemen ve gittiğimiz doktor tablonun iyi görünmediğini söyledi ve tahliller istedi sonuçta EBV pozitif çıktı ilaç kullanmayarak dinlenmeye atlattık ama ogün bu gündür en ufak enfeksiyona dahi hemen lenf bezleri büyüyor dalakta buyume oluyor dün gece karın agrisiyla hastaneye gittik apenvdisitten suphelendiler wbc 17 olmuştu batın tomografide boyutu 11mm bulan lenfoadenomegaliler mevcut yazıyor doktorumuz önemli olmadığını söyledi ama ben kafayı yemek üzereyim artık iki yıldır hep lenf bezleri sisiyo napicagimi bilemiyorum…..

 5. Ela dedi ki:

  Merhaba oğlum 3 yaşında, 2 ay kadar önce üst solunum enfeksiyonu geçirdi çok kötü öksürük sonrası bi sabah uyandı ve her iki kulağının az altı şişmiş dokundurmuyodu agirdigini söylüyorumdu.Dr. götürdüm kan testi sonucunda kanda mikrop var ve şişlikler içinde antibiyotik başladık kullandık şişlik az indi sonra tekrar öksürük başlayınca tekrar şişti falan 4 Dr. Değişik 10 gün önce oksurukten dolayi sesi kısıldi tekrar Dr.göründü tekrar ilaç int. Okudukları beni çok korkuttu lütfen beni bilgilendirin. Çok tedirginin.

  1. Ahmet Küçükçalı dedi ki:

   Merhabalar benim oğlumda kulağın altında lenf bezi şişliği meydana geldi onerebileceginiz bı Dr yada kurum varmı acilllll

   1. Kubilay dedi ki:

    Ne yaptınız abi bi çözüme ulaştınız mı numarnızı yazın eger geçtiyse ne verdiniz ilaçcı nedir lütfen yazın

 6. yusuf yıldız dedi ki:

  Merhaba,
  Çocuğum 5,5 yaşında.Sağ alt boşlukda 15mm lenf nodu ultrasonda çıktı.Mide bulantısı var.Okula gönderiyoruz.Bunun için ilaç tedavisi mi gerekir ya da istirahat mi önerirsiniz.Okula göndermeyip, istirahat ettirelim mi..

 7. öztürk dedi ki:

  Hocam çocuğum beş yasinda hiçbirşey yemiyor
  ağzında yaralar çıkıyor ve çene altında fasulye büyüklüyünd
  bir şişkinlik var dokundum yumuşacık nedenlerini söylermisiniz
  teşekkür ederim

 8. menduh dedi ki:

  Merhaba ben İngiltere’den yazin bizim 2 bucuk yasda bir oglum var boynunda heriki tarafdada sislik var birseneden fazla ayni duruyorlar effosyonda biraz buyurgibi oluyor sonra biraz kuculuyor daha sonra koltuk altinda olususdu simdide kasikda mercimek tanesikadar takip etcez diyorlar buyume veya degisik olursa getirin diyorlar yardimci olun

 9. esma dedi ki:

  Merhaba coçuğum daha 1 aylık boyun bölgesinde şişkinlik var doğum da olduğunu söylüyor doktorlar damar kanama yapmış diyor ne yapmam lazım tedavi olarak geçer mi bu kalır mı orada

  1. Kubilay dedi ki:

   Bizim bebegimiz şuan 3 aylık dpgdugundan beri sol alt çenesinin alltında sadece şişkinlik var neyapmamız lazım .. size ne dediler geçtimi ..bizi ultrasyona yolladılar bişey olmaz diyip yolluyorlar .. ama halâ aynı geçmiyor kime götürdüysem geçmedi hiç .. siz neyaptınız durumu nedir ?

 10. VELİ GÜLER dedi ki:

  HOCAM MERHABA,BENİM OĞLANIN KULAK ARKASINDA BELLİ BELİRSİZ OLMAK ÜZERE ŞİŞLİK VAR.AYNI ZAMANDA ÇENE ALTINDADA KULAK ARKASNDAKİNDEN BÜYÜK OLMAK ÜZERE ŞİŞLİK MEVCUTTUR.KULAK ARKASI DAHA ÖNCEDEN OLDUĞU İÇİN DOKTORA GİTTİĞİMİZDE ÖNEMLİ BİRŞEYİN OLMADIĞINI SÖYLEDİ.NE OLABİLİR?.AYDINLATIRSANIZ SEVİNİRİM.

 11. Gzde srydin dedi ki:

  Ben 13 yasindayim 2 gun onve cenemin sag alt kisminda agri oldu sonrada siskinlik ates gibi kizarip sicak oldu ve basimin sag kismi agriyo yutkunmada sıkınti var..
  Ve biri elledi ne var diye ama kayiyor dedi..
  LUTFEN BILEN YADA HILAL HOVAM CEVAPLA
  VEDE HASTANEYE BU HASTALIKLA ILHILI GITMEDIM

  1. nihal dedi ki:

   Merhaba bende 13 yaşındayım şu anda gece sağ kulağımın altı acayip ağrıyor yani bunun sonu nereye varacak onu merak ediyorum inşallah kötü bir yere varmaz soluğu hastanede alıcam galiba😳😯

 12. mehmet dedi ki:

  Hocam oğlum 4 yaşinda ve ortalama 1 senedir sağ boyun yanında bir şişlik var ,kilosu sabit kaldı 13 kg ,boyu uzuyor gece terlemesi ve ateşlenmesi yok.Doktora götürdüm USG çekildi ve antibiyotik tedavisi verildi ilaç bitiminde tekrar USG çekildi ve şişlikler küçülme görüldü ama 1 sene dir hale geçmedi ne tavsiye edersiniz şimdiden teşekkürler.

 13. Havva Vaygül dedi ki:

  Merhaba hocam kızım 3 5yaşında iki kulağının altında şişlik ler oluştu doktora götürdük antibiyotik tedavisi başladı ama önce bir taraftaydı sonra öbür tarafta da oldu birşey olurmu

 14. Cecil dedi ki:

  Vallaha tebrikler Harika bir site!

  1. Kubilay dedi ki:

   Bizim bebegimiz şuan 3 aylık dpgdugundan beri sol alt çenesinin alltında sadece şişkinlik var neyapmamız lazım .. size ne dediler geçtimi ..bizi ultrasyona yolladılar bişey olmaz diyip yolluyorlar .. ama halâ aynı geçmiyor kime götürdüysem geçmedi hiç .. siz neyaptınız durumu nedir ?

 15. Sevgi dedi ki:

  Merhaba benim kızım 3 yaş bitti 1 sene önce kulak altında bir beze farkettim doktara götürdük 1 cm di daha sonra büyüdü 3 cm oldu ve 2 taraflı onkoloji bölümüne gidiyoruz her ay dünyanın tahlili yapılıyo kötü bir şey yok deni liyo ama ben çok huzursuzum en son karın kısmınada çıktı küçük du ama bunu bir biyopsi yapılması lazım degilmi nolur bi cvp verin 1 sene oldu küçülmedi

 16. Mehmet dedi ki:

  Hilal hocam iyi günler benim kızım 7 yaşında tüm aşıları tam aynı zamanda okula yeni başladığı icin vitamin tahlillerini yaptırdik ve bi eksiklik çıkmadı. Fakat ensesinde elle hissedilir şeklinde bir kemik belirtisi farkettik ense cukurundan yaklasik 2cm altinda bu konu ile bizi aydinlatirsaniz seveinirim
  Çok teşekkür ederim.

 17. Dilek dedi ki:

  Mrb hocam benim oğlum 2 buçuk yaşında 2 ay önce farkettim boynunda iki taraflı sağ ve sol kısımlarında bide çene altında var hem sağında hem solda ve 1 ay öncede boğaz enfeksiyonu oldu antibiyotik de kullandık ama bi küçülme kaybolma olmadı ilaçtan sonra ve ben çok korkuyorum kötü bişey olabilir mi beni bi aydinlatabilirseniz çok memmun olurum

  1. Seda dedi ki:

   Çok geçmiş üstünden ama geçtimi sizn benim kızımdada var ve cok korkuyorum bilgi verirseniz sevinirim

   1. Elif dedi ki:

    Merhabalar hocam bu gece fark ettim oglum daha 5 bucuk aylik sag kulak arkasinda sislik olusmus yazdiklarinizi okudum ve cok korkuyorum bilye buyuklugunde sol taraftaki mercimek kadar hastanenin hangi bolum uzmanina gostermeliyim bebegimi

    1. Semra dedi ki:

     Elif hanım aynı.problem benim bebeğinde de var iyileşti mi bebeğimlniz doktor nele dedi acaba

 18. Deniz dedi ki:

  Merhabalar 4 yaşında bir kızım var 4 ay önce kulak altında her iki tarafta iki lenf nodunun oluştugunu fark ettim dr antibiyotik verdi kullandık ama degişim olmadı24 mm idi aylık kontrolümüz vardı bugün30 mm ye ulaşmış hemotoloji bölümüne yönlendirdi yardımcı olurmusunuz lütfen

  1. melisa dedi ki:

   deniz hanim merhaba cocugunuz nasil doktorlar ne dedi

 19. Aydan dedi ki:

  Hocam merabalar benim 18 aylik bir erkek bebegim var yaklasik 15gun once düştü cenesini kovanin kenarna vurdu hafif bir morarma oldu ama hala gecmedi bugun oraya dokunduğum da kucuk nohut kadar bir şişlik farkettim ayni zamanda usye icin antibiyotik kulaniyoruz yarin son gunu ne yapacagimi bilmiyorum acil yardimci olurmusunuz simdiden teşekkürler hangi doktara götürmeliyim

 20. şengül çakır dedi ki:

  Benim 16 yaşında kızım var yaklaşık 1 senedir kulak arkasında biri nohut kadar biride onun küçüğü kadar,izmir de behçet uz çocuk hastanesine gittik.önemli bir şey yok dediler.herkeste olabilir dendi uzman tarafından .ultrasyon çekildi gene bir sey olmaz sıkıntı yapmasın saçını kurutsun dendi.Ne yapmam gerek bilmiyorum bi doktor tavsiye eder misiniz?

 21. Fatma Üzümcü dedi ki:

  Iyi günler hocam 4 yaşındaki oğlum bir buçuk ay önce kulak iltihabi oldu ardından sağ tarafta lenf bezi sisti şimdi de sağ kulağın altında ensesinde bir şişlik var gözle görülmüyor ama dokununca elinizin altında hissediliyor kbb ‘ye gittik sorun yok diyor ancak ben çok huzursuzum

  1. erhan dedi ki:

   Fatma hanım merhaba oğlum 4 yaşında daha yeni orta kulak iltihabı oldu enfeksiyon azaldı dedi doktor ama boynunu yamuk tutuyor sağ kulağının altında şişlik var 2 gün hastanede yattı çıktı antibiyotiğe devam ediyoruz. Oğlunuz iyileşmiştir umarım bende çok huzursuzum siz ne yaptınız nasıl geçti hastalığı hangi doktora götürdünüz?

 22. Rabia dedi ki:

  İyi akşamlar hocam öncelikle benim kızımda cuntner bezi çapları 2 cm 3 cm hiler ekolü lefn kodları çıktı bi nedir bilgi alabilirmiyim

 23. Kevser dedi ki:

  Hocam bebegim dogdugundan biri boyun altinda kizariklik ve kasinti var uyuyamiyor kasintidan simdideyedi buucuk aylik kabariklar cikiyor halada kasiniyor neden olabiliyor acba

 24. Hülya dedi ki:

  Hocam benim kızım 18 aylık sag kulaginin tam arkası yani saçlarının olduğu bölümde bı şişlik var ama kayma felan yook sabit elime geliyor doktor gittik el muayenesi yaptı kis dedi bişey yok dedi lütfen bana bı cevap yazın sizce neden olmuştur

  1. Merve dedi ki:

   Benimde oğlumda aynı şişlik var acaba size doktor nededi bilgi verirmisinz

   1. Semra dedi ki:

    Bebeginiz iyilesti mi benim bebegimd3 de var acaba ne yaptiniz

  2. Büşra dedi ki:

   Aynı durum bizde de var sonrasında ne oldu acaba

   1. Semra dedi ki:

    Malesef benim bebegimde de var ne yaptınız acsba

 25. Cansu dedi ki:

  Hocam kızım 2aylık prematüre dogdu iki kulak arkasında da mercimek tanesinden biraz buyuk beze fark ettim sizce napmalıyım endişe ediyorum

  1. Gözde dedi ki:

   Benımde oğlumda oldu aynısı acaba sıze ne dedıler ben de yenı fark ettım

 26. Ayşe ÇALIŞKAN dedi ki:

  Hocam merhabalar.5 yaşındaki kızım yaklaşık 1 senedir dönem dönem ensede bir ağrısı olduğunu söylüyor sorduğumda başını sık sık geriye doğru atıyor alışkanlık oldu sanki neden yapiyorsun diyorum ağrıyor diyor bir şişlik yok yada hareketliliginde bir kisitlanma. film cektirdik herşey normal çıktı.1 yıldır dönem dönem yapıyor bunu yeni boğaz enfeksiyonu geçirdi antibiyotik kullandık onunla bir alakası olabilir mi nereye goturmeliyim sonuç alabilmek için bilgi verirseniz çok sevinirim.tesekkur ederim 😊

  1. Ceren dedi ki:

   Benim kızım 3 aylık ve 1 aydır başın arka tarafında lenf bezi var. Doktora gittik tam tamina 5 ayri doktor da ayni seyi soyledi. Normalmiş gelisim caginda olan cocuklarda olabilirmis kan testleri temiz cikti fakat bi kac haftadir trombosit degeri yuksek cikti. Doktor gene endişelenme dedi takip edecegiz bi kac haftaya gecer dedi 3 hafta sonra gene gidecegiz. İstahi herseyi normal ateşi hic cikmadi (aşı zamanı hariç). Ama insanin ici rahat etmiyor hep ek kotusunu dusunuyor. Sizce hersry yolundami? Onca doktor hep ayni seyi soyledi bana cunku.

 27. Rukiye Arslan dedi ki:

  Hocam merhaba 15 aylık kızim var sol tarafında kulağın arkasında 2cm yakın bir şişlik var sağ tarafında da mercimek kadsr çok küçük var bir iki aydır fark ettim geçer diye bekledim bugün tekrar gördüm yardımcı olur musunuz ne yapmalıyız lütfen yardımcı olur musunuz

  1. fadime dedi ki:

   bizdede ayni durum var acaaba ne cikti muayene olmusmuydunuz

 28. Suna dedi ki:

  Merhaba hocam kızım 15 aylık kulak arkasında iki tane şişlik var bir süredir fark ettim geçer diye düşündüm geçmedi endişeliyim doktora götüreceğim hangi bölüme götürmeliyim korkulacak bir durummu

 29. Simge dedi ki:

  Site sahibi kimseye dönüş yapmamış ama sanırım çocuk cerrahisine randevu alacağım benim oğlumda da var

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?