(0212) 291 30 80
tren
Sosyal Medya Hesaplarımız

Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonu

24 Temmuz 2013
125.637 kez görüntülendi
Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonu

İdrar yolu enfeksiyonu çocukluk yaş grubunun en sık görülen enfeksiyonlarından biridir. Çocuklarda kronik böbrek yetmezliği yapan nedenlerin en az 1/3’inden sorumlu olduğu için yakın takibi gerekir. Özellikle 5 yaştan küçük çocuklarda görülen idrar yolu enfeksiyonu önemlidir. Çocuk, yaşı ne kadar küçükse o kadar fazla risk taşır. Erken teşhis ve tedavisi yapılmayan ve iyi takip edilmeyen idrar yolu enfeksiyonlu çocuklarda gelecekte hipertansiyon gelişmesinin yanı sıra, gebelik sırasında da sorunlar ortaya çıkabilir, böbrek yetmezliği gelişebilir. İdrar yolu enfeksiyonunun ilk atağının en fazla görülme sıklığı hayatın ilk yıllarıdır. Bebeklik döneminin ilk 3-6 ayı dışında, her yaşta kızlarda daha fazladır. Tekrarlama oranı da kızlarda fazla olup ilk 5 yılda %50’dir. Reflü, yani böbreklere doğru idrar kaçağı her iki cinste aynı olup, idrar yolu enfeksiyonu geçirenlerin %30-40’ında vardır.

 

Prematürelerde, zamanında doğan bebeklere göre 3 kat daha fazla idrar yolu enfeksiyonu görülür. Erkek çocuklarda, yenidoğan döneminde sünnet, idrar yolu enfeksiyon riskini en az 10-15 misli azaltmaktadır. Eğer idrar yollarında doğuştan yapısal bir bozukluk veya fonksiyon bozukluğu varsa enfeksiyon daha komplike seyreder.

 

İdrar yolu enfeksiyonlarında mikrop en sık şekilde aşağıdan yukarıya çıkma şeklinde yayılır. Kan yoluyla bulaşma yenidoğan döneminde fazladır. En sık idrar yolu enfeksiyonu yapan mikroorganizma da E.coli’dir ve ilk atakların %80-90’ından sorumludur. İdrar yolu enfeksiyonunun gelişmesi için hastalık yapan mikrobun, idrar yolunu döşeyen epitel hücrelerine bağlanıp idrar akışından kurtularak orada kümelenip çoğalması gerekmektedir. Dışkıdaki E.coli’lerin yaklaşık ’sı böbreklere ulaşıp üst üriner sistemde şiddetli piyelonefrit yapma özelliği taşır. Eğer şahısta bu tip mikropların tutunması için özel yerler mevcutsa enfeksiyon daha sık görülür. Bazı doku grubu özelliği olanlarda idrar yolu enfeksiyonu daha sık görülmektedir. Kan grubu B ve AB olanlarda da enfeksiyonun daha fazla görüldüğü bildirilmektedir. Aşağıdan yukarıya çıkış şeklinde enfeksiyonda bağırsaklar mikroplar için depo görevi üstlenir ve kızlarda kısa üretra, sünnetsiz erkeklerde sünnet derisi altında bakteriler çoğalır. Kadınlarda vajen içindeki faydalı doğal flora bakterinin yapışımını engeller. Erkeklerin prostat salgılarında da mikrop öldürücü özellik vardır.

 

Vezikoüreteral reflü

Reflü, idrarın mesaneden geriye üretere ve böbreğe kaçışı demektir. Reflü mikrobun böbreğe ulaşmasını kolaylaştırdığı gibi skar gelişmesine de katkıda bulunur. Reflü ne kadar şiddetli ise böbrek için risk o kadar fazladır. Son yıllardaki araştırmalara göre reflü genetik potansiyel taşımaktadır. Reflüsü olan çocukların özel bir şekilde, çok dikkatli ve yakın takibi gerekir.

 

Vücudun bağışıklık sistemi idrar yolu enfeksiyonunun şiddeti ve kronikleşmesi üzerine etkilidir. İdrar yolu enfeksiyonunun gelişmesinde yaşlılık, diabet mellitus, tıkanmalar ve üriner sistem taşları da hazırlayıcı faktörlerdendir.

 

İdrarın özellikleri: İdrarın kendisinin mikrop öldürücü özelliği vardır. Mikrobun yapışmasını engeller. İçindeki bazı maddeler ve bağışıklık maddeleri enfeksiyonu engelleyici özelliktedir. İdrar reaksiyonu normalde asittir ve bu özellik bakterilere karşı direnci artırır. Çocuk idrarını uzun süre tutma eğiliminde ise bu, idrarda mevcut bakterinin çoğalma hızını artırır. Yani idrar yapmanın mekanik yıkama etkisi vardır.

Bol su içilmesi de mesanenin boşalmasını kolaylaştırır ve mikrobun tutunup çoğalması engellenir.

 

Bazı mikroplar böbrekten mesaneye idrar taşıyan, “üreter” denilen borucukların hareketini bozup, mikrobun böbreğe çıkışını kolaylaştırır.

 

Vücudun bağışıklık sistemi yani “immün cevap” idrar yolu enfeksiyonunun şiddeti ve kronikleşmesi üzerine de etkilidir. İdrar reaksiyonunun asit olması da bakteriye karşı direnci artırır.

 

İdrar yolu enfeksiyonu, mikrobun yerleştiği bölgelere göre sınıflanabilir. Sistit gibi çıkış bölgesine yakın olan enfeksiyonlar, böbreklerde yerleşen enfeksiyonlara göre daha az risklidir.

 

Bazen, hiç belirtisi olmayan şahıslarda, rastgele tekrarlanan idrar kültürlerinde mikrop üremesi olduğu gözlenebilir. Eğer belirti yoksa veya idrar tetkikinde belli bir sayının üstünde lokosit yoksa, bunların tedavi edilip edilmeyeceği konusunda doktorun sağlıklı bir karar vermesi gerekir.

 

Sistit: Enfeksiyonun mesaneye yerleştiği durumdur. Ağrılı ve sık idrar yapma, idrar kaçırma ve idrarda bakterinin görülmesi ile karakterizedir. Bakteriyel sistitlerin üçte biri tekrarlar fakat böbrekte zedelenme yapmaz, dört günde iyileşir. Şiddetli kanamayla seyreden sistitlere “hemorajik sistit” denir. Hastanın kullandığı bazı ilaçlar bunda etkili olabilir. Sistit dışında da ağrılı idrara neden olan durumlar olabilir. Genitoüriner travmaları, üretral irritasyon, alerjik reaksiyon, mantar enfeksiyonları, klamidya enfeksiyonları, uçuk virüsünün yerleşmesi veya özellikle erişkinlerde gonore (bel soğukluğu) sistit gibi belirti verebilir.

 

Akut piyelonefrit: Üstte, böbreklerde yerleşen enfeksiyona denir. Genellikle yüksek ateş, sırt ve yan ağrısı, küçük çocuklarda ateş, kusma, karın ağrısıyla seyreder. Daha önce idrarını tutabilen çocukta idrar kaçırma görülebilir.

Kronik piyelonefrit: Genellikle reflü sonucu gelişir. Kronik böbrek yetmezliği tablosunu oluşturur. Çocuklarda gelişme geriliği, hipertansiyon ve proteinüri yapan nedenler arasında yer alır.

 

İdrar yolu enfeksiyonu belirtileri

Belirtiler yaş grubuna göre değişir.

Yenidoğan ve süt çocuklarında: Yüksek ateş, düşük ateş, büyüme geriliği, kusma, ishal, sepsis, huzursuzluk, aktivite azlığı, sarılık, kötü kokulu idrar, iyileşmeyen genital pişikler.

Okul öncesi çocuklarda: Karın ağrısı, kusma, ishal, kabızlık, anormal işeme şekli, kötü kokulu idrar, ateş, büyüme geriliği.

Okul çağı: Sık idrar yapma, ağrılı idrar yapma, karın ağrısı, idrarını tutamama veya gece idrar kaçırma, kabızlık, kötü kokulu idrar, ateş.

Adölesan (ergenlik): Ağrılı idrar, sık sık idrar yapma, ani idrar kaçırma, karında ağrı veya rahatsızlık hissi.

 

Anne evde ilk olarak ne yapmalıdır?

• Eğer çocuğunuz idrar yaparken ağrıdan şikayet ediyorsa önce ateşini ölçün.

• İdrarının bulanık olup olmadığını ve kötü kokup kokmadığını kontrol edin.

• Çocuğunuza bol miktarda su ve sıvı gıda içirin.

• Eğer yan ağrısı ve böğür ağrısı varsa arkasına sıcak kompres yapın.

 

Doktora ne zaman başvurmalı?

• Çocuğunuz idrar yaparken ağrısı varsa derhal doktora başvurun.

 

Doktor ne yapar?

• Çocuğunuzu muayene edip, idrar tetkiki ve idrar kültürü ister ve en muhtemel mikroba karşı en etkin olabilecek ilacı verir. Çocuğun enfeksiyonunun şiddetine ve tekrarlama durumuna göre gerekli tetkikleri organize eder.

 

Enfeksiyonu önlemek için anne ne yapabilir?

• Çocuğunuz sizi anlayabilecek kadar büyükse tuvaletten önce ve sonra ellerini sabunla yıkamayı öğretin.

• Tuvaletten sonra önden arkaya doğru temiz suyla yıkayıp, kurulamayı öğretin. Çocuk su bulamayacak ortamda ise veya beceremiyorsa tuvalet kağıdıyla önden arkaya doğru temizlik öğretin.

• İdrar yolu enfeksiyonu sık tekrarlıyorsa çocuğunuzu ayakta, duş şeklinde yıkayın.

• Tekrarlayan sistitlerde çocuğunuzda bağırsak paraziti, özellikle kılkurt olabileceğini aklınızda bulundurun.

 

Reklam

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 48 YORUM

 1. mehtap kocoglu dedi ki:

  5 yaşında bir kızım var 2 senede 3 kez idrar yolu enfeksiyonu geçirdi her defasında hastanede yattı. Ilgili ultrasyonu temiz çıktı. Tekrarı olmaması için ne yapabilirim lütfen yardımcı olun.

  1. ümit dedi ki:

   Merhabalar hocam;

   5,5 yaşında kızım var ve 2 yaş ile 4 yaş aralığında hatırladığım kadarı ile 5-6 defa idrar yolu enfeksiyonu geçirdi. Son geçirdiği enfeksiyon sonrası çocuk doktorumuz ultrason kontrolü istemişti ve ultrason kontrolünde sol trigon girişi üretra başlangıcında 4mm taş görüldü şeklinde tanı koyuldu (hatırladığım kadarıyla). Üroloji doktorumuz 10 gün sıvı tüketimini arttırmamızı sonrasında detaylı üriner sistem ultrasonu istemişti. Kontrol sonucu temiz çıktığı, taşı düşürmüş olduğu görüldü ve bu döneme kadar biz her idrarını takip ederek düşecek taşı takip ettik fakat idrar sonrası herhangi bir taş görmedik. İdrarda yüzen pamuksu tortular görmüştük. Üroloji doktorumuz taş yerine enfeksiyon döneminde tortu oluşmuş olasılığında durularak takibini istedi ve problem görülmedi. Bu sene anaokuluna başladı ve 2. haftası tekrar idrar yolu enfeksiyonu belirdi. Şuan antibiyotik tedavisine başlanıldı. Bu kadar sık tekrarlamasının nedeni kişisel temizliğin uygun olmaması mıdır? Başka nedenlerde olabilir mi? Görüşlerinizi alabilimiyim?

 2. Hilal dedi ki:

  Sn. Mocan hanım benim 5 aylık bir kızım var. Üç keredir idrar yolu enfeksiyonu yaşıyoruz.En son kullandığımız antibiyotik fayda etmedi kültür yapılıp bakılıcak.ilk teşhis edildiğinde göztepe sgkda yatarak tedavi oldu bütün tetkikler yapıldı renkli voidingde çekildi.Herşey temiz.Benim sizden ricam ben anne olarak çocuguma temiz baktıgımı düşünüyorum ama nerde hata yapıyoruz.Bana yol gösterirmisiniz.bebegimin neşesi kalmadı uykusu kalmadı böbreklerine birşey olmasından korkuyorum.şimdiden teşekkür ederim.

  1. Asli dedi ki:

   Aynı durumdayız tek fark benim kızım 21 aylık tekrarlayan bir enfeksiyon var ve voiding temiz lütfen bu konu hakkında cevap verin

 3. ebru dedi ki:

  Hocam benim 11 aylık kız Bebegim var.
  İdrar yolu enfeksiyonu geçirdi hastane 9 gün yattık ama hala tekrarlıyor. Suprax kullandım.Akşam uykuya yattıgın da her gün 37 veya 38 derece ateşleniyor yaklaşık iki aydır da devam ediyor.Organlarına zarar verecek diye çok korkuyorum.Ne tavsiye edersiniz?Ankara´da yaşıyorum.Hangi hastaneyi veya Dr.Tavsiye edersiniz.Şimdiden teşekkür ederim..

  1. Burcu Çubukcuoğlu dedi ki:

   Hocam kolay gelsin çok çaresizim lütfen yardım edin gittiğim doktorlardan yardım alamıyorum kızım 7 aylık doğduğundan beri idrar kültüründe üreme oluyor ama tam idrar tahlilinde hiçbir şey yok ne lökosit ne bakteri hicbisey yok iki defa antibiyotik kullandık gecmiyo ama çocukta ne ateş ne kusma hicbisey yok gelişmesinde sıkıntı yok kilosu iyi ne yapmalıyım bu durumda çok sağolun şimdiden

 4. sultan dedi ki:

  merhaba hocam 10 yaşında bir kızım var. 3 yaşından beri idrar yolu enfeksiyonu var.
  nefrolojide takipte reflüsü vardı. 5 yaşında dolgu yapıldı. enfeksiyonları ise hala devam ediyor. ne yapmamızı önerirsiniz.şimdiden teşekkür ederiz

 5. ali dedi ki:

  merhaba doktur hanım kızım 3 yaşında sürekli idrar yolları enfeksiyonu geçiriyor utrasyon temiz çıktı dmsa temiz çıktı voiding temiz çıktı ama yine idrar yaparken yanma var idrarının kokusu balık kokusuna benziyor ne yapalım

  1. Fatma dedi ki:

   Kroniklesen idrar yolu enfeksiyonu bizdede var bi çaresini bulan varsa yazsın ne olur

   1. Damla dedi ki:

    Bizdede kronik idrar enfeksiyonu vardı doktorumuz pac36 diye bitkisel surup önerdi biz faydasını gördük sizde deneyin olmazsa

  2. başak dedi ki:

   merhaba öncellikle çok geçmiş olsun benimde 1,5 yaşında kızıma voiding yapılacak Çekimi zor oldu çok korkuyorum

 6. zeynep dedi ki:

  Benim kızım 2 yaşında 6 aydır sürekli kabiz doktor idrar yolu enfeksiyonu şüphe ediyor ama tahlilde veremem bez kullanıyor ne yapmaliyim

 7. sifanur dedi ki:

  Merhaba bana acil cevap verirseniz sevinirim benim 6 yaşındaki kızdan kan geldi 2 doktora götürdüm böbrekler dolayi olabilir dediler şimdi idari takibe aldık sizede ne olabilir

  1. Şahizer dedi ki:

   Merhaba benim oğlum 7 yaşında penisinde beyaz birşey var yıkıyorum aradan bir gün geçtikten sonra yine aynı şekil de oluyor sünnet olmadı daha ne yapabilirim derisinin içinde sanki budra var gibi lütfen cvp verir misiniz

 8. pelin dedi ki:

  Benim 4 aylik bir oğlum var idrarini kokulu yapiyor idrar ve kültür testi yaptırdık temiz cikti ama koku yine devam ediyor napabiliriz

 9. GÜRSEL YARAR dedi ki:

  SAYIN HOCAM 6 YAŞINDA KIZIM VAR 4,5 YAŞINDA YÜKSEK ATEŞDEN 2 KEZ HAVALE GEÇİRDİ. EPİLEPSİ TEŞİSİ KONULDU CONVELEX İLACI VERİLDİ 2 YIL 120 cc KULLANIYOR ANCAK ENFEKSİYONUNU BİR TÜRLÜ BAŞ EDEMEDİK GEREKLİ TAHLİLLER,REFLÜ,SKOPİ VE DİGERLERİ YAPIDI HER HANGİ BİR SIKINTI YOK. ÖNERİNİZ NE OLUR SAYGILARIMLA

 10. cagla nur dedi ki:

  Merhaba hocam lütfen bize yardımcı olun çok acil kızım ilk olarak 6 aylıkken idrar enf oldu sonra sık sık idrar yolu enf geçirdi. Yılda 6,7 kez oldu suan 6 yaşında dmsa girdi temiz çıktı ama çözüm bulamadı doktor halen geçiriyor ne yapalım bilemiyoruz

 11. Kadriye mercan dedi ki:

  7 yaşındaki kızımın yaklaşık 1 yıldır dış genital bölgesinde kızarıklık oluyordu.tahriş olduğunu düşünüp bepanten sürdüm .2ay önce idrar yolu enfeksiyonu şikayeti oldu.zimax şrp kullandık.tahlilinde yine 8- 10 lökosit çıktı. Dr. Zinnat şrp verdi tahlilde bol lökosit , yoğun bakteri,20-25 epit,3-4 edit çıktı. İdrar kültürü verdik.hocam öncelikle kronikleşir mi Ne yapmalıyız?

  1. rabia dedi ki:

   Merhaba benimde kızım aynı 1 senedir aynı şikayetler bende neyapıcağımı şaşırdım. Merak ettim ne gibi gelişme kaydettiğinizi
   Tel numaramıda veririm görüşmek isterm

   1. Meryem dedi ki:

    Hocam benim kızım 4 yaşında idrar yolu enfeksiyonu oldu ve dün doktora götürdüm o da bana zimks ilacı verdi ve bir iki damla kanaması oldu ve endişelim ne yapabilirim

 12. Kadriye mercan dedi ki:

  7 yaşında ki kızımın uzun süre dış genital bölgesinde kızarıklık oldu tahriş düşünüp be paten sürdüm iyi geldi.iki ay önce idrar yolu enfeksiyonu şikayeti ile doktorun istediği tahlilde 8 10 lökosit görüldü zimax şurubu kullandık tahlilde yine 8 10 lok görüldü Zinnat şurup kullandık tahlilde 8. 10 lok görüldü.novacef1gr 7 gün kullandık. Tahlide bol lökosit yer yer lok .kümesi , orta yoğunlukta bakteri 20 25 epitel hücresi ,3 4eritrosit göruldu. Kültür verdik.kronikleşme varmıdır ne yapmalıyız?

 13. ugur dedi ki:

  Merhaba hocam benim çocuğum 4g nluk normal doğum yaptım fakat uç günlük ken hastaneye goturdum kontrol için kontrole kan aldlr sonuçlarda ise kan değeri yüksek cikti doktor çok yüksek değil ve intahapda varmis idrar kultru ve km kültürü aldılar ayrıca yeni sarilik baslamis yeni doğan yoğun bakim kuveznde yatyr ne zmn cikacagi TM belli değil sonuçlar ne zaman cikiyor bizim bu konuda ciktiginda evde ne yapmamiz gerek yardmci olursanız sevinirim

 14. kadersiz adam dedi ki:

  mrb sayın hocam benım 22 yasinda bı kızım var fakat 5 yaşındayken ıdrar yolundan bı kan pırtısı geldı doktora gotürdüm bı sorun sıkıntı olmadı soykendı bu kızlık zarına bı zarar vermış olurmu yaşandı yıl 1997 detaylı bılgı verırsenız sevınırım teşekkür edıyorum

 15. Nahide Ozdogan Koc dedi ki:

  Merhabalar,
  5 aylik kizim var odasini ne zaman ayirmam gerekir.Uc defa ayri yatti bugun itibariyle erken mi ayiriyorum diye kaygilaniyorum
  Tesekkur Ederim.

 16. Nevruz dedi ki:

  Merhabalar benim 7 yasında kızım var ve sürekli idrar kaçırıyor gündüz 6_7 defa yapıyor ve bir türlü tedavi ettiremedim internetten okuduğuma göre sistit mis ne yapabilirim lütfen cevap yazarsanız sevinirim

 17. Sudem55 dedi ki:

  Mrb hocam 5 yasindaki kizim karni agriyor acile gittik gaz var dediler lavman verdiler cok az tuvalete cikti ve 4 gundur ayni durum agrisi cok oluyo kus,a ve istahsizlikta var 4 gundur her gece acildeyiz kizim gazda cikaramiyo sizce ciddi durum varmidir idrar tahlili rotgen ve usg temiz cikti lutfen yardim edinartik tuvalete hic cikmiyo

 18. hüseyin dedi ki:

  İ.çalışmalar hocam öncelikle böyle bir hizmet sunduğumuz için tşk ederim.Benim kızım 4 yaşida idrar yaparken yanma oldu bir iki kere doktura görürdüm idrar kültürü istendi 2 defa bakteri üremesi vardı en son Dr serviste steril bir yöntemle tekrar idrar aldı ve 3 tahlilde de bakteri üremesi çıktı ve birçoğu dirençli Dr iğne yazdı ne yapmam gerek şimdiden tşk…

 19. leyla dedi ki:

  iyi akşamlar hocam. 7.5 aylık bi kızım var bugun 3. kez idrar yolu enfeksiyonu öğrendik. kültür yapılıyor ve ekoli diye bi bakteri çıkıyo antibiyotik tedavisi ile geçiyor. fakat tekrarlıyor. ben elimden geleni yapıyorum. temizlğine dikkat ediyorum..bezini sık sık değiştiriyorum. tekrarlamasının sebebini anlayamıyorum. en azından bunkadar sık tekrarlamasını anlayamıyorum..lütfen bi çnerise bulunun..bu yaşta bu kadar antibiyotik kullanması beni çok üzüyor. şimdiden teşekkür ederm.

 20. ayse dedi ki:

  Hocam 4.5 yasinda kizim 6aydir surekli tekrar eden idrar yolu enf.geciriyo kulturunde surekli bi ureme goruluyor bobreklere bi geri kacis yok her seferinde antibiyotik veriliyor baska bi caresi yokmu ne onerirsiniz

 21. dilek dedi ki:

  Merhabalar hocam benim 12.07.2012 dogumlu kizim var 3 gündür ateşini düşürüyoruz tekrar yükseliyor sebebi ise hastaneye goturdugumuzde boğaz enfeksiyonu teşhisi ilk gittiğimizde konuldu ateşi tekrar yukseldiginde tekrar goturduk tahliller yapıldı kanda enfeksiyon olduğunu soylediler iğneyiseruma karıştırip taktilar serumun etkisi bitene kadar ateş düşük etkisi bitince tekrar 39.5 e kadar yükseliyor bu defada şuruplarini 3saat arayla veriyorum ama yinede ateş cikiyor doktirum 3.5.7gun arayla degisir ates dusme sureci hocam ne onerirsinin bana bu hemen gecmez 10gun surer tedavi sureci ve ates dusmesi diyor doktoruma guvenmeliyimmi yada ne yspmam lazim lutfen yardim edin …………simdiden cik tesekkurler

 22. cumali dedi ki:

  Merhaba hocam kızım 5 yaşında 2 yaşından beri idrar yolları aşırı derecede kaşiniyor .daha da devam ediyor.parazit olduğunu düşündük sonuçlar temiz çıktı.yaşıtlarına gore gelişmesi yok.karın ustu uzanıp sürekli kasiyor idrar yolunu.ve aşırı derecede terleme söz konusu var ne yapmaliyim acaba? Tsk ederim

 23. feyza dedi ki:

  Bitkisel olarak ne yapılabilir

 24. Elif dedi ki:

  Merhaba hocam. 2 aylik bir oglum var. 3 gündür idrarini bulanik yapiyor. Camurlu su renginde. Normal parlak renkli degil. Agrisi yok yada idrarini yaparken aglamiyor. Soguk alginligi olabilir mi

 25. Çiğdem dedi ki:

  Merhaba hocam.8 yaşında bir kızım var. Aşağı yukarı on gündür sık idrara çıkıyor.dün tahlil yapıldı ve idrar yolu enfeksiyonu olmadığı anlaşıldı.çiş hissi geliyor ama çocuk idrarını çok az ve kesik kesik yapıyor.Ara ara karnının ağrıdığını söylüyor.Suyu biz hatırlatırsak içiyor.Yaparken hafif yanma da oluyormuş.bebekliğinde idrar yolu enfeksiyonu olmuştu.Bu yaşa(8)gelene kadar da üç dört kere oldu.Çiş tutuyor.bu durumda biz ne yapmalıyız.sorunumuzun ne olduğunu tanımlarsanız çok seviniriz. Şimdiden çok teşekkütler iyi çalışmalar.

 26. Damir dedi ki:

  Selam Hocam,ben Kosovadan yaziyorum.benim kizim 7 yasinda,ve tovalete ciktigi zaman kucuk abdesti yakiyor,butlarinda kirmizi oluyor,kucuk abdestin oldugu yerde kirmizi oluyor ve kucuk abdestini edemiyor cunku yakiyor.yardmici olursaniz sevinirim

 27. Emek dedi ki:

  Hocam kizim 8 yasinda idrari genelde bulanik cok nadir berrak ,dip stick test yapiyorum sonuc normal arada karnim agriyo der baska sikayet yok ,3 yil once hsp gecirdi bi complikasyon olmadan iyilesti,sizce sorun nedir ?24 saatlik idrar toplayip teste gotursemmi fikir verirmisiniZ cok tesekkurler

 28. Yildiz dedi ki:

  Merhaba kızım 6 yaşında yaklaşık 6 aydır aralıklı idrar iltihabi geçiriyor kültürü kanı böbrek temiz bol lökosit çıkıyo ne yapmalıyız yardimci olur musunuz

 29. merve dedi ki:

  merhabalar hocam benim kasımda 2 buçuk yaşında bir oğlum var doğdugundan beri nerdeyse 50 defa idrar yolu enfeksiyonu geçirdi belkide fazladır gitmediğimiz doktor kalmadı sintifrafi ultrason çektirdik hepsi temiz çıktı.sünnnet ettir dediler sünnetiinide yaptırdık halen düzelemedik çok sıkıntılıyım kilo alamıyo halen 11 kilo artık boğuluyorum lütfen bir caresi varsa söyleyin bizee öyle yapalım merve

 30. merve dedi ki:

  bu arada sadece kumu olduğunu biliyoruz onun içinde pediatrik nefrolojiyede gittik suya atılan ilaç kullanmaya başladık o ilaç içinde sağlık ocagındaki aile hekimimiz tehlikeli olduğunu söyledi bıraktık idrar yolu enfeksiyonu nu çözemedik hiç bir türlüü ?

 31. Meltem dedi ki:

  Merhaba hocam 4 yaşında bir kızım var ve 3 4 günde bir genital bölgesinde ağrı olduğunu anlatiyo birazda kızarıklık var sık idrara çıkıyor ve idrarini kaciriyo

 32. Merve dedi ki:

  Surekli idrar yollarim yaniyo ders dinleyemiyorum testlerim yemiz cikiyo ama asiri yaniyo neyapabilirim 12 yasindayim ve dogustan beri var

 33. Yeter dedi ki:

  Merhaba hocam oglum 5yasında sureklı ıdrarı gelince yapmak istemıtr krıze giriyor benı babasını odadan kovuyor aglıyo ne yapabilirim lütfen yardım edin

 34. kadriye dedi ki:

  Slm hocam 27günlük kızımın idrar kültür sonucu 80cikti normal mi

 35. Emine uzun dedi ki:

  Hocam iyi günler benim 3.5yaşında oğlum sol böbreğinde taş var bu yüzden sürekli enfeksiyon geçiriyor dün bir sonda taktılar sonda sonrası çocuğun pipisinde yanma ve kızarıklık var idrar yaparken çok ağlıyor ne yapmalıyım ne olur çok acil teşekkürler

 36. Ayşe güney dedi ki:

  15 aylık oğlum var idrar kültürün de sürekli üreme çıkıyor 7 kutu antibiyotik kullandık hala geçmedi sünnet yaptırmak istiyoruz bu mikrop geçmeden yaptirsak ne olur ilaçtan bilgi artik çocuk sizce sünnet yaptırirsak bu şekilde ne olur???

 37. Rabia dedi ki:

  Slm hocam 3 yaşında kızımiz var idrar yolu enfeksiyonu geçiriyor sürekli ne tavsiye edersiniz

 38. Burcu Çubukcuoğlu dedi ki:

  Hocam kolay gelsin çok çaresizim lütfen yardım edin gittiğim doktorlardan yardım alamıyorum kızım 7 aylık doğduğundan beri idrar kültüründe üreme oluyor ama tam idrar tahlilinde hiçbir şey yok ne lökosit ne bakteri hicbisey yok iki defa antibiyotik kullandık gecmiyo ama çocukta ne ateş ne kusma hicbisey yok gelişmesinde sıkıntı yok kilosu iyi ne yapmalıyım bu durumda çok sağolun şimdiden

 39. HAKAN ATİŞ dedi ki:

  33 günlük oğlumuz hafif ateşlendi crp denilen değer 15.3 çıktı kanında menenjit dedi ilk çok kötü olduk ateşi düştü hastaneye yatınca akşm saatlerinde gündüz yatmıştık enfeksiyon var dedi doktor yoğun bakınan aldılar sonra idrar yolunda da enfeksiyon var bu yüzden değer yükseldiğini düşünüyorum dedi. Sizce ne olabilir yardımcı olabilirmisiniz hocam

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?