(0212) 291 30 80
tren
Sosyal Medya Hesaplarımız

Bebeklerde ve Çocuklarda Korku

20 Temmuz 2013
162.946 kez görüntülendi
Bebeklerde ve Çocuklarda Korku

Yetişkinler için sıradan olan bazı sesler, görüntüler ve hayvanlar, bazen çocuklar için çok korkutucu, ürkütücü olabilir. Korku bütünüyle kötü bir şey değil, normal bir tepkidir. Çocukların özellikle karanlıktan, geceleri gürültüden, tanımadıkları kişi ve hareketlerden, sudan, uzun süren sessizlikten, köpek havlamasından, doktordan, banyo küvetinden, küvete akan sudan, yüksekten korkmaları sık karşılaşılan durumlardır.
Bebekler, yenidoğan döneminde, ani sesle veya dokunmayla sıçrarlar; kolları iki yana hızlıca açılır ve gözlerini kırparlar. Bu aslında bir korku reaksiyonu değil, normal yenidoğan reflekslerinden biridir ve moro refleksi olarak isimlendirilir. Bu refleksler, 4-6 ayda kendiliğinden kaybolur. Bu tepkiler görülünce, anneler genel olarak bebeklerini sessiz ve loş bir odada yatırmayı tercih ederler. Aslında tam tersine, bebeğin odasında, dışarıdan gelecek sesleri algılayarak uyuması daha doğaldır. Yeni görüşlere göre bebek doğmadan önce, annesinin karnındayken dış sesleri algıladığı için, her zamanki ortamın seslerini algılaması onun dış dünyaya uyumunu kolaylaştırır.
Çocuklar 2-6 yaşlar arasında diğer yaşlara göre daha çok korkar. Bu yaşlarda yabancılardan korkma önde gelir. İki buçuk yaş civarında ani gürültülerden, garip hayvanlardan ve doktorlardan korku öne çıkar. Yine iki yaş civarında karanlık, tuvaletten korku, hatta palyaçolardan korkma görülebilir. Hayali yaratıklar yine korku nedenleri arasındadır. Bazı çocuklar bu yaşlarda tuvalette sifon çekildiğinde, düşüp gitmekten korkar. Bazıları önceden tepki vermediği halde, bir anda 3 yaş civarında köpeklerden korkmaya başlar. Korku kötü bir tepki olmamasına rağmen, aşırı korkular çocuğun ve ailenin huzurunu kaçırabilir. Bu nedenle korkuyla başa çıkmayı bilmek gerekir.

Korku nedenleri

 • Çocuğun çok akıllı olması, birçok düşünce, bilgi kaynağı ve görüntünün kafasında değişik kombinasyonlarda birleştirilmesine, dünyayı ona daha tehlikeli gibi algılattırmasına neden olabilir.
 • Deneyim azlığı da korku nedeni olabilir. Banyo küvetinin akarından suyun akıp gittiğini gören çocuk, kendisinin de oraya girerse akıp gideceğinden korkabilir. Başka bir çocuğun köpek tarafından ısırıldığını gören çocuk bütün köpeklerin kendini ısıracağını sanabilir.
 • Etraftaki her şeyin kendine göre çok büyük olduğunu gören çocuk boyut farkından korku duyabilir.
 • Çocuğun hayal gücünün geniş olması da korku kaynağı olabilir.
 • Hatırlama kapasitesi 1 yaşından sonra artar. Küçük bebekler genellikle üzücü, korkutucu deneyimleri çabuk unutur ama 1 yaşından sonra masal kahramanlarının başına gelenler bile korku nedeni olabilir. Salıncakla uçmak, merdivenden düşmek, kedi – köpek tırmalaması kalıcı korkulara neden olabilir.
 • Yürümeye başladıktan sonra çocuğun hareketliliği giderek artar. Merak edip her şeyi keşfetme ve görme ile deneme tutkusu çocuğun karşılaşabileceği korkuları artırır.
 • Ebeveynlerin çok korkulu, endişeli ruh halinde olması çocuğu tedirgin edip kendini güvende hissetme duygusunu yok eder. Çocuk gerek ebeveynlerin, gerekse kendi arkadaşlarının başına gelenleri kendisine de olacakmış gibi hissedebilir.

Korkuyla başedebilme
Çocuktaki korkuların yenilmesi gerekir. Çünkü korkular aşırı hale gelirse çocuğun büyüme ve gelişmesini etkileyebilir. Bu nedenle çocuğa korkularını yenmede yardımcı olmak gerekir. Öncelikle, mantıksız olsa da korkuların gerçek olduğunu kabul etmek gerekir. Korkacak bir şeyin olmadığını göstermek korkuyu şiddetlendirebilir.

 • Eğer banyo sırasında istenmeyen bir durum oluşmuşsa, ağzına su ya da gözüne sabun kaçmışsa çocuk korkar. Bu çocuğun su sesi duyar duymaz ağlamaya başlaması doğaldır. Böyle bir durumda ona cesur olmayı öğretmeye çalışmak yerine güven duygusu oluşturmaya çalışmak en doğru yoldur. Onu zorla suya sokup korkulacak bir şey olmadığını göstermeye çalışmak, çocukta kendisinin korunmadığı düşüncesini uyandırabilir. Üstüne çok varmadan, sıcak ve alçak  bir ses tonuyla konuşarak, gülümseyerek onu sakinleştirmek en güzel yöntemdir.
 • Eğer çocuk korkuyorsa, kendini yalnız hissetmesine izin vermemek gerekir. Bir olay veya durumdan korktuysa, ona bir şey olmayacağını hissettirmek, kucağa alıp okşamak, hâlâ sakinleşmediyse onunla oyun oynayarak dikkatini başka yöne çekmek en doğru yöntemdir.
 • Eğer çocuk bir şahıstan çok korkuyorsa, o ziyaretçinin davranış biçimini değerlendirmek gerekir. Korkulan şahıs bebeği havaya atıp tutarak, çok yüksek sesle seviyorsa, bebeğin bu tarz sevgi şeklini algılamadığı için korktuğunu söyleyerek konuğu kibarca uyarmak en sağlıklı yöntem olabilir.

Güven duygusu aşılayın
Çocuğun kendisine güven duygusunu artırmak, korkuları yenmede en önemli noktadır. Bu nedenle çocuğun yaptığı her ilerlemeyi, başarıyı taktir etmek, ödüllendirmek; hata yaptığında şiddetli cezalardan kaçınmak gereklidir.
Korkuya kapılmış çocuğa kızmak, etrafındakilerin onunla alay etmesine izin vermek son derece yanlış bir tutumdur. Korkmamasını söylemek de yanlıştır. Çocuk ancak siz sakin olursanız, ona kızıp suçluluk duymasına neden olmazsanız rahatlayabilir. Annelerin, korkan çocuklarının yanında olduklarını hissettirmeleri gerekir. Ona bir şey olmayacağını algılayan çocuk daha kolay sakinleştirilebilecektir. Korkan bebeğin üstüne varmamak, ona korkusunu hatırlatmamak gerekir. Hatırlatmak korkusunu güçlendirebilir.

Korku kaynaklarını yok edin
Çocukların hayatlarındaki korku kaynaklarını temizlemek en doğru yöntemdir. Korku filmlerini, ürkütücü haber programlarını çocuklara izletmemek gerekir. Çocuk herhangi bir  dekorasyondan veya oyuncaktan korkuyorsa onları ortadan kaldırmak önemlidir. Çocuğa verilecek cezaların da, “kapalı, karanlık odaya kilitlemek” gibi korkuyu aşırı tetikler biçimde olmaması gereklidir.
Anne çocuğun korkmadığını bile bile “köpek geliyor” şeklinde çocuğu şartlarsa, çocuğa yeni korkuyu kendi tanımlamış olur. 0-16 ay arası dönemin güven duygusunun yerleşmeye başladığı önemli bir dönem olduğunu unutmayarak; çocukla sakin, sevecen ve gülümseyerek konuşmanın her konuda en iyi yöntem olduğunu da unutmamak gerekir.

Reklam

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 22 YORUM

 1. Abdullah göksu dedi ki:

  Hocam 3 yaşında erkek çocuğumuz var kendiliğinden barark köpek bana geliyor bide köpek takliyat yapyor titriyor gözlerin siyahliğ gidip bem beyaz olyor gözler açık dönüyor bize bir bilgi verirseniz sevinirim

 2. Ata dedi ki:

  Hocam merhaba, 3 yaşından gün almış bir kızım var. Annesi kızımı kaçırdı. Bu problemin uzun yıllar süreceği korkusundayım. Kızım ve ben birbirimizi çok seviyor ve birlikte oyunlar oynuyoruz. Acaba 1-2 yıl kızımı bana göstermezse kızım beni unutur mu? Lütfen cevabınızı merakla bekliyorum.

  1. Meryem atmaca dedi ki:

   Hocam merhaba benim 1.bucuk yaşında kızım var 2 gündür bezini degistirmemi istemiyor bezi gorunce çığlık atıp agliyor yatiip bezini alamıyorum neden olabilir lütfen yardımcı olur musunuz

 3. Ayşegül dedi ki:

  Merhaba hocam. 18 aylık oglum var. Bahcede kucagımda dururken iki kedi kavga etti. Üstümüze dogru geldi. Oglum cok korktu ve cok etkilendi ne yapmam gerekiyor

 4. Süheyla dedi ki:

  Merhaba 21 aylık oğlum var biz evin içinde otururken sokakta havai fişek patlatıldı oda çok korktu titremeye başladı şimdi gece evde uyuyamııor hep ağlıyor ne yapmalıyım

 5. Eylem dedi ki:

  Benim de cocucugum 2 yaşın da yılbaşı aksami havai fişek atıldı sitede onu seyretsin diye balkona cikardik çoook korktu ve şimdi çoook huzursuz ve kendi başına uyuyan çocuk şimdi bana yapışık şekilde uyuyor ve uykuları hep bölük pörçük oluyor lütfenn yardım eder mısınız gerçekten anne olarak çoook huzursuzum

 6. Remziye dedi ki:

  2.5 yasında kızım aniden yuksek sesten korktu ve iki kez oldu uykusunda buyuk ihtiyacını uykusunda yapıyor daha once hic yapmamıştı cok tedirginim alakası var mı acaba korkmasıyla ilgili bilgi verirseniz sevinirim

 7. Berkay dedi ki:

  Benim bebeğim kızım daha yeni doğdu hastanedeyiz bazen ses olunca sıçrıyor bu normal mi gözleri kırpıyor

  1. Tahire dedi ki:

   Benim kizimda 1aylik ayni durumdayiz her sese korkuyor

 8. Rukiye dedi ki:

  Merhabalar 8 aylık oğlum öksürükten bile korkuyor sıçrıyor ağlıyor nasıl bir çözüm bulabiliriz

 9. Rukiye dedi ki:

  Merhabalar 8 aylık oğlum öksürükten bile korkuyor sıçrıyor ağlıyor nasıl bir çözüm bulabiliriz iyi günler

  1. Fatma dedi ki:

   Merhaba bnmde oglum 9 aylik ve dogdugunda yuksek ses olsa bile uyurdu sessiz ortamda uyanirdi hemen.ama 3.aydan sonra en ufak sesden dahi korkuyor hagiftem oksursem bile korkudan agliyor.ne yapacagimi bmde sasirdim.lutfn bilgilendirirmisin beni ne yapmam lazim

 10. Gülcan dedi ki:

  3 bucuk yasinda oglum var tuvalet egitimi veriyorum ama idrara gidiyor ama buyugune gitmiyor korkuyorum diyor.sonra lazimlik aldik muzikli ama onun muziginden korkuyor ne yapmaliyim

  1. Ayşe dedi ki:

   Merhaba benim oğlum doğduğundan beri süpürge sesinden korkuyordu 6 aylık olunca sürünmeye başladığı için daha sık süpürgeyi kullanmak durumunda kaldım korkusu arttı kanguruyla süpürüyordum korkmasın diye süpürge korkusunu yendi ama bana güvenmiyo artık şimdi 1 yaşında bir reklamdan korkuyo korkunca benim yanıma gelmiyo koltuğun arkasına saklanıyo ne yapmalıyım

 11. Berfin dedi ki:

  Gülcan hnm merhabalar onun müziğini bozmalısın veya Pilli ise Pillerini çıkartın Pil takma tellerini karga burun aleti ile kökten kesin çocuğunuz daha iyi tuvaletini yapabilecektir

 12. aysel dedi ki:

  Merhabalar hocam benim kızım 18 aylık yaklaşık iki hafta önce bir durum yaşandı çocuk aşırı korktu bir (tartışma gibisinden) ve bir iki gün sonra sabahlara kadar ağlamaları uyumamasi emzirip bırakıp yatağını görünce yanima gelmek istemesi oluyor sizce korktuğunu nasıl anlarım bu yüzden mi uyumuyor alakası var mıdır nasıl aşabiliriz saygılar…

 13. Mehmet ulug dedi ki:

  Hocam benim 3 aylık bir bebeğim var ve üç gündür korku ile uyanıyor ve yatmıyor bu sabah korku ile uyandı kafasını bir sana bir sola çevirmeye başladı ve ben daha önce böyle ağladığını görmedim sizce bir rahatsızlığımı var

 14. Özge dedi ki:

  Merhaba hocam
  16 aylık kızımın yürümesi düşme korkusu yüzünden gecikti.Sadece elimizi tuttuğu zaman yürüyor karşısına geçip cagirdigimizda çığlık atıyor, her türlü yürüme aletini reddediyor ağlıyor.Endise içindeyiz yürümesi çok gecikti.Lutfen yardımcı olun.
  Teşekkürler

 15. Yeşim dedi ki:

  Merhaba hocam 17 aylık oğlum genel olarak yüksek ses ve abi sesten korkuyor bazen ağlıyor bazen ağlamasa da çok rahatsız oluyor. Buna bizim evimizin sessiz sakin olması sebep olmuş olabilir fakat bu ara anneannesindeyiz ve çok üzülüyorum mutsuz oluyor her ani seste biz de huzursuz oluyoruz. Sorum şu hocam bebek ve çocuklarda korkulara karşı hangi durumda endişelenmeliyiz ciddi bir durum olabileceğine dair

 16. Şenay dedi ki:

  Merhaba hocam. 3 yaşını yeni doldurmuş bi oğlum var. Herşeyden korkmaya başladı. Alakasız şekilde herşeye ağlamaya başladı. Sürekli huysuz. Tuvalete alıştırmaya çalışıyorum ondan da korktu. Onu da geçtim. Kesinlikle yeni bişey denemek istemiyor. Ne yapmalıyım?

 17. Dilek dedi ki:

  Slm hocam ben 9 aylık bebege bakcam yanlız şöyle bir sorunum var bebek beni görünce ağlıyo kucagıma almamı istemiyor yani yabancılara tepkidi inat la susmak bilyenen ağlama güvendiği kişide sakinleşince oyun oynuyor benle ama kucagıma gelmiyor bu sorunu nasıl sşa bilirim hocam saygılar

 18. Nejla Aykaç dedi ki:

  Merhaba hocam kızım 1 yaşında ensesinde kızarıklıklar oluştu birden çok kaşiyo nedeni ne olabilir?

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?