(0212) 291 30 80
Sosyal Medya Hesaplarımız

Özgeçmiş

Anasayfa » Özgeçmiş

 

Denizli’de doğan Hilal Mocan lise eğitimini Ankara Fen Lisesi’nde, üniversite eğitimini ise 1975 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tamamlamıştır.

Mezuniyetinin ardından Hacettepe Üniversitesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı ihtisas sınavını birincilikle kazanarak ve 1979’da uzman olmuştur.

1981’de KTÜ Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı’nı kurmakla görevlendirilmiş,  1982’de Yardımcı Doçent, 1983’te Doçent, 1988’de de Profesör unvanını alarak Türkiye’nin profesörlük unvanını 36 yaşında almış ilk kadın tıp doktoru unvanını da elde etmiştir.

1984-1986 yıllarında bilimsel araştırmalar ve klinik çalışmalar yapmak üzere İngiltere’ye gitmiş, Glasgow, Kraliyet Çocuk Hastanesi  (Royal Hospital for Sick Children), General Medical Council ve Medical Defence Union’a kayıtlı olarak aktif doktorluk yapmış, tıp öğrencilerine dersler  vermiş, çeşitli araştırma projeleri yürütmüştür.

Avrupa Çocuk Böbrek Hastalıkları Kuruluşu’na (ESPN) uluslararası düzeyde aday gösterilerek bu kuruluşta “ilk seçilmiş üye” olarak Türkiye’yi temsil etmiştir.Ayrıca Türkiye’nin en genç tıp profesörü olan Prof. Dr. Hilal Mocan, en bilimsel 100 bilim adamından biri seçilmiştir.

2000 yılında Helsinki’de Avrupa Çocuk Böbrek Hastalıkları Kuruluşu’na uluslararası düzeyde tekrar aday gösterilerek yönetim kuruluna (Council Member) seçilerek, Türkiye’nin ilk Council Member’ı olmuştur.

1988 ve 1989 yıllarında British Council bursiyeri olarak İngiltere Glasgow, Royal Hospital for Sick Children’da bakteriyel virulans faktörü, antibiyotik tedavi ve dirençleri üzerine çalışmıştır.

1990 yılında Tanzanya Afrika’da ve Amerika Birleşik Devletleri “Texas Tech” Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde misafir profesör olarak çalışma ve bilimsel araştırmalarına devam etmiştir.

1987-1996 yılları arasında Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanlığı yapmış ayrıca Aşı ve ORS Merkezi, Yeni Doğan Yoğun Bakım Ünitesi Pediatrik Alerji ve Göğüs Hastalıkları Ünitesi, Çocuk Nefroloji, Hemodializ ve CAPD Ünitesi kuruluşlarına da başkanlık yapmıştır.

1992-1996 yılları arası Karadeniz Teknik Üniversitesi Trabzon Meslek Yüksek Okulu Müdürlüğünü yapmış,  1989-1998 arasında KTÜ Yurtdışı Yayınları Özendirme Ödül Kurulu Başkanlığı’nı yapmış ve Karadeniz Bölgesi Çocuklarda Aşılama bilimsel danışmanlığını da yürütmüştür.

Üniversite ve TÜBİTAK tarafından 1989-1998 yılları arasında, yurtdışı bilimsel yayınları nedeniyle her yıl ödüllendirilmiştir.

1997 yılında ikinci ihtisasını yaparak çocuk nefroloğu olmuştur. 1998-2001 yılları arasında VKV Amerikan Hastanesi’nde, 2001-2004 arası Metropolitan Florence Nightingale Hastanesi’nde çalışmıştır. 2001 yılında Bilim Meslek Ödülü’nü almaya hak kazanmıştır.

Prof.Dr. Hilal Mocan’ın yurtdışı ve yurtiçinde yayımlanmış yüzlerce bilimsel makalesi, yurtdışı ve yurtiçinde basılmış kitaplarda yazdığı bölümler bulunmaktadır.

Çeşitli anne, bebek ve çocuk dergilerinde yayımlanmış yüzlerce yazısı bulunmaktadır. Halen Çocuğum ve Ben Dergisi’nin editörlüğünü yapmaktadır.iki yılı aşkın bir süre TV8 kanalında Çocuğum ve Ben programının danışmanlığını yürütmüştür.Ayrıca  Kanal D ve Show TV’de çocuk bakımı ve beslenmesi konularında eğitici programlar yapmıştır. Çeşitli kurum ve kuruluşlara beslenme ve tedavi konusunda danışmanlık yapmaktadır.

Halen kendi kurduğu Hilal Mocan Çocuk Sağlığı Kliniği’nde çalışmalarını yürütmektedir.